školská jedáleň

číslo účtu ŠJ  SK36 0200 0000 0012 2867 3855

Často_kladene_otázky_k_poskytovaniu_dotácii_od_01.05.2023.docx

Návratka-_rodič_obedy_zadarmo.docx

1.  Časová štruktúra jedálnych lístkov :

a) V rámci 5 stravovacích dni v jednozmennom stravovaní by jedálny lístok mal obsahovať  2 hlavné jedlá s mäsovým pokrmom, 1 hlavné jedlo so zmiešaným pokrmom - so zníženou dávkou mäsa, 2 odľahčovacie jedlá (1 s múčnym pokrmom a 1 so zeleninovým pokrmom). Odľahčovacie jedlá so zeleninovým pokrmom sa odporúča podávať v pondelok.

2. Obsahová štruktúra pokrmov :

a) Pokrmy z mäsa, ktoré sú súčasťou hlavného jedla, sú pokrmy pripravované z mäsa jatočných zvierat, hydiny a rýb s plnou hmotnosťou pre jednotlivé vekové skupiny, nie mleté, nie zmesi.

b) Pokrmy so zníženou dávkou mäsa, ktoré sú súčasťou hlavného jedla, sú zmesi mäsa s ryžou, mletými varenými sójovými bôbmi alebo sójovej drviny (kociek), ovsených vločiek, zemiakov apod..

c) Pokrmy zeleninové, ktoré sú súčasťou hlavného jedla, sú pokrmy pripravované s použitím zeleniny, strukovín, obilnín a ich kombinácií s možným použitím mlieka, mliečnych výrobkov i vajec.

d) Múčne pokrmy, ktoré sú súčasťou hlavného jedla, sú pokrmy pripravované s použitím múky, vajec, mlieka, tvarohu, ovocia a pod ..

Polievky k tomuto typu jedál podávať výdatné strukovinové, zeleninové, prípadne i s obsahom mäsa a pod., ak to umožňuje výška finančného limitu.

3) Všeobecné zásady :

a) Prívarky odporúčame zaraďovať 2x do mesiaca s využitím hlavne strukovín. Zvýšiť frekvenciu podávania strukovín aj vo forme podávania šalátov resp. ako súčasť zeleninových šalátov, predovšetkým v celodennej 5 a 7 dňovej prevádzke.

b) Múčna príloha (knedľa, halušky, cestoviny) má byť iba raz do týždňa pri podávaní piatich obedov, 2-3 x pri 5-dňovej celodennej prevádzke, 4x počas siedmich dní pri poskytovaní celodennej stravy.

c) Zemiaky majú byť na jedálnom lístku 2x - 3x v týždni pri podávaní iba obedov, pri 5-dňovej celodennej prevádzke 4x, pre 7-dňovej celodennej prevádzke 6x.

d) Zelenina má byť na jedálnom lístku denne, z toho ako šaláty pri piatich obedoch 2x a 1x ako zeleninová obloha k jedlu. Pri 7-dňovej prevádzke 7x, z toho 4x ako šalát a 3x ako zeleninová obloha k jedlu. Uprednostňovať podávanie čerstvej zeleniny s prídavkami cibule, pažítky, petržlenovej vňate, jogurtu a najmä citrónovej šťavy s pridaním rastlinných olejov určených na použitie bez tepelnej úpravy. Odporúča sa nahrádzať časť múčnej prílohy dusenou zeleninou, ak to dovolí charakter pokrmu.

e) Ryby podávať 1x v týždni pri podávaní obedov. 2x v týždni (obed a večera) pri 5 a 7 dňovej prevádzke.

f) Obilniny - krúpky, ovsené vločky, pohánky, sója, proso, kukurica, uprednostňujeme pred ryžou a majú byť aspoň 1x v týždni.

g) Strukoviny 1-2x v týždni (polievky, prívarky, šaláty, hlavné jedlá, súčasťou pokrmu so zníženou dávkou mäsa a zeleninových pokrmov).

h) Múčnik ako súčasť obeda sa môže podávať 1x v týždni v nadväznosti na jedálny lístok. Múčniky pripravujeme hlavne z ovocia, tvarohu a mlieka.

i) Ku každému hlavnému jedlu sa má podávať nápoj a to na obed i večeru (voda, sódová voda, prírodné nápoje s nižším obsahom cukru, minerálne vody, nesladený tmavý i ovocný č c) zabíjačková kaša, tlačenka, d) surové mäsa typu biftek, e) všetky výrobky s aspikom a rôsolom, f) tepelne nespracované vajcia a tepelne nedostatočne spracované vajcia, g) huby okrem húb získaných z distribučnej siete, h) pečeňový syr, pečeňovky, čajovky , maslovky a podobne, i) vnútornosti okrem bravčovej, teľacej, hydinovej pečene a sŕdc, nadmerne slané ryby a rybie výrobky, j) tepelne neošetrené mlieko a výrobky z tepelne neošetreného mlieka.

4. Všeobecné požiadavky na manipuláciu s potravinami a prípravu pokrmov a jedál : a) nátierky spracovávať zásadne z čerstvých surovín a podávať najneskôr do 2 hodín po ich spracovaní, pri zabezpečení chladenia od O° do 4° C, najneskôr do 3 hodín. b) mlieko a mliečne výrobky typu smotanových krémov sa môžu podávať len do dátumu spotreby, resp. do dátumu minimálnej trvanlivosti, c) mäkké salámy a údeniny sa musia spotrebovať v deň nákupu, ich spotrebu sa odporúča výrazne obmedzovať, d) na vyprážanie používať výlučne tuky určené na vyprážanie, e) suroviny a požívatiny, určené na ďalšiu prípravu sa nesmú predvárať deň vopred (vajíčka, zemiaky, cestoviny, ryža), f) mleté mäso sa môže pripravovať len zo surového, čerstvého mäsa a musí byť tepelne spracované najneskôr do 3 hodín, g) na prípravu instantných prípravkov sa môže používať iba pitná voda, spotrebiteľsky balená prírodná voda, spotrebiteľsky balená pramenitá voda alebo spotrebiteľsky balená pitná voda, h) pri príprave nátierok môžeme používať aj rastlinné maslo, i) v predškolských zariadeniach sa vyprážané pokrmy nepripravujú, j) priemyselne vyrobené majonézy sa neodporúčajú zaraďovať do stravovania detí mladších ako 14 rokov.

Zásady vychádzajú zo všeobecne platných odporúčaní, ktoré je možné prispôsobiť miestnym podmienkam, krajovým zvyklostiam v stravovaní, požiadavkám cirkevného kalendára ako aj možnostiam výšky finančných limitov Zásady na zostavovanie jedálnych lístkov možno prispôsobiť miestnym podmienkam, krajovým zvyklostiam v stravovaní, požiadavkám cirkevného kalendára, ako aj možnostiam výšky finančných limitov na nákup potravín. Dodržiavame predpísané množstvo živín, minerálnych látok a vitamínov, pestrosť pri výbere surovín, striedame technologické postupy pri príprave pokrmov. Uprednostňujeme varenie, dusenie, zapekanie. striedame pokrmy sýte a ľahko stráviteľné. Zabezpečujeme rôznorodosť chutí.