Dňa 23. októbra 2017 sme si v našej škole už po siedmykrát pripomenuli Medzinárodný deň školských knižníc. V poradí už 13. ročník celoslovenského projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ uskutočnil sa pod záštitou ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky p. Martiny Lubyovej. Cieľom projektu bolo podporiť u žiakov trvalý vzťah ku knihe a k čítaniu, ku školskej knižnici, vzdelávaniu a poznávaniu nového. Jeho tohoročnou témou bol „Deň Milana Rastislava Štefánika – zapojenie žiakov, učiteľov, rodičov a komunity“.
Deň sme začali školským rozhlasovým vysielaním o M. R. Štefánikovi. Moderátorky prostredníctvom krátkeho rozhlasového pásma celej našej školskej komunite priblížili osobnosť Milana Rastislava Štefánika. Hovorili o tom, aké má miesto v novodobých dejinách nášho národa. Celé predpoludnie žiaci pracovali vo svojich triedach pod vedením vyučujúcich, každý predmet priniesol nové prekvapenia.
Ani školská knižnica nezaháľala a neostala prázdna. Po celé predpoludnie „patrila“ žiakom 9.a a 9.b triedy. Pre nich ŠK v spolupráci s učiteľkami SJL (PaedDr. Kuzmová, Mgr. Šupšáková) a dejepisu (PaedDr. Želizňáková) pripravila netradičné vzdelávacie predpoludnie – blokové vyučovanie venované generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.
Po úvodnom príhovore Mgr. Emílie Šupšákovej, vedúcej knižnice zahrali žiačky ôsmeho ročníka obľúbenú pieseň M. R. Štefánika: Keby som bol vtáčkom a za jej nádherných clivých tónov vstúpili na scénu siedmaci, ktorí svojím krátkym divadelným vystúpením všetkých „preniesli“ do Štefánikovho detstva a tak trochu podohalili jeho veľkú túžbu po poznaní toho, čo ukrýva obloha a jeho sen, stať sa pilotom lietadla. Ich vystúpenie predznačilo, že nasledujúce chvíle budú venované detstvu, dospievaniu a &scaron ;túdiu Štefánika - nasledoval samotný vzdelávací program s názvom: M. R. Štefánik – Oči plné oblohy.
Bohatú prezentáciu na interaktívnej tabuli a obrazový materiál dopĺňala odborným výkladom vyučujúca dejepisu, PaedDr. Želizňáková. Žiaci sa tak nielen slovom, ale aj obrazom mali možnosť dozvedieť množstvo informácií zo súkromného života Štefánika a v 2. časti vzdelávacieho programu spoznali Milana Rastislava Štefánika ako slovenského astronóma, vojenského letca, brigádneho generála ozbrojených síl Francúzka, spoznali ho ako veľkého diplomata a politika. V tretej časti sa dozvedali o tom, že mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko-slovenského zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny, o jeho úlohe pri organizovaní československých légií, vytvorení Československej NR a o tom, že sa zaslúžil o vznik prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov a zaslúžil sa tak o vyslobodenie Slovákov spod národnostného útlaku v Uhorsku. V závere blokového vyučovania žiaci „nakukli“ aj do múzea M. R. Štefánika, dozvedeli sa aj informácie o okolnostiach jeho tragickej smrti, spoznali názory štátnikov, politikov a historikov na jeho osobnosť. Napokon sa spoločne po zamýšľali nad niektorými jeho zaujímavými výrokmi, v ktorých sa vyjadroval o dôležitosti vzdelávania sa, snahe ísť si za svojím cieľom, nečakať, že niekto iný bude bojovať za našu slobodu a pod.
V závere podujatia moderátorka pridala informáciu o knihe Jaroslava Rezníka: Oči plné oblohy a p. učiteľka dejepisu PaedDr. Nataša Želizňaková zhrnula získané poznatky. Obohatením stretnutia bolo aj spoločné spievanie najobľúbenejšej piesne M.R. Štefánika za hudobného doprovodu žiačok 7. a triedy Justíny Kapcalovej a Laury Micenkovej.
Skončil sa deň s netradičným vyučovaním dejepisu. .
; . .- eš-
Do galérie Svetový deň knižníc boli pridané fotografie.