Beseda o záškoláctve

Dňa 17. 01. 2018 sa konala beseda v rámci prevencie záškoláctva, zameraná na nedbalú školskú dochádzku žiakov, pod názvom ,,Prečo sa nestať záškolákom“.

Nedbalá školská dochádzka – záškoláctvo je neospravedlnená neprítomnosť – absencia z vyučovania bez vedomia rodičov (resp. zákonných zástupcov) alebo s vedomím rodičov. Na záškoláctvo bez vedomia rodičov by sme nemali pozerať ako na fakt, ale mali by sme ho vnímať ako určitú reakciu dieťaťa, ktoré nie je schopné problémovú situáciu riešiť inak ako únikom. Záškoláctvo môže spočívať v negatívnom vzťahu žiaka ku škole, vo vplyve rodinného prostredia, či v iných dôvodoch. Niektoré príčiny záškoláctva je potrebné hľadať v rodine. Na záškoláctvo majú obrovský vplyv neusporiadané rodinné pomery, nedostatočný záujem rodičov o dochádzku dieťaťa, o jeho prospech či časová zaneprázdnenosť, ale aj prehnaná starostlivosť a príliš vysoké nároky.

Mgr. Pavol Kačmár
sociálny pedagóg