Beseda ,,Kyberšikanovanie"

Dňa 25.01.2018 sa na našej škole konala beseda pod názvom „Kyberšikanovanie“. Beseda bola určená pre žiakov II. stupňa.

Cieľom bolo informovať žiakov o čo najbezpečnejšom využívaní internetu, najmä sociálnych sietí. Rovnako sme poukázali na nebezpečenstvo šikany vo virtuálnom prostredí, ako aj spôsob ako sa voči kyberšikane chrániť.

Kyberšikanovanie je jedným z najčastejších negatívnych javov na internete. Nie je to niečo nové, je to len prejav, ktorý sa objavuje v inom priestore. S rozšírením moderných technológií sa aj výrazná časť šikanovania presunula do virtuálneho prostredia. Pre agresorov je ľahšie ubližovať niekomu, komu sa nemusia pozerať priamo do očí, menej vnímajú emócie a zranenie obete, menej si uvedomujú závažnosť svojho konania a zodpovednosť zaň. Takéto šikanovanie im môže pripadať iba ako druh neškodnej zábavy. Agresora zároveň ich anonymita chráni pred odhalením. Pre obeť je virtuálne šikanovanie ešte závažnejšie – nemôže pred ním uniknúť nikam, ani do bezpečia domova. Ak používa mobilný telefón alebo internet, agresori sa k nej dostanú v ktorúkoľvek dobu a na ktoromkoľvek mieste. (Zodpovedne.sk)

Mgr. Pavol Kačmár
sociálny pedagóg