pedag.asistentky R.VB.,J.V., K.Z.
Dňa 7. 6. 2019 sa konal 12. ročník súťaže Medový štetec.
Žiačky sa do súťaže zapojili priestorovými prácami, výkresmi a zdobením medovníkov.
Získali sme krásne umiestnenia.
Priestorová práca - Cena poroty - výroba sviečok z medzistienky
Výkresy - 2. miesto Simona Halušková 7. B
3. miesto Laura Klimová 7. B
Zdobenie medovníkov :
1. miesto - I.kategória žiačky Miková Natália 3.A,Semanišinová Helena 4.B,
Zozuľaková Ema 4.A
1. miesto - II. kategória žiačky Klimová Laura 7.B, Turcovská Miroslava 8.A,
Čurpeková Natália 8. A
pedag.asistentky R.VB.,J.V., K.Z.
Žiaci v projekte ,,V ZŠ ÚSPEŠNEJŠÍ“ sa zúčastnili súťaže o najkrajší betlehem.
Na okresnom kole sa umiestnili na 1. mieste, postúpili do medzinárodnej súťaže, ktorá sa konala v Poľsku, kde obsadili krásne 2. miesto.
Blahoželáme!!!
pedagogické asistentky - R.VB.,J.V., K.Z.
Dar príjme: Marek Čižmár
Účel: Financovanie rehabilitačných cvičení
Zber prebieha v: Košiciach
Plagát na stiahnutie: tu
Príbeh od Mareka: Marek sníva o svojej červenej motorke
Želaním každého rodiča je priviesť na svet zdravé bábätko. Marek bol presne tým vytúženým dieťaťom, ktorému nič nechýbalo. Po dva a pol roka však mala chvíľka stačila na to, aby sa nám život otočil naruby. Prehltnuté magnetické guľôčky zmenili vysnívaný život na boj o jeho záchranu.Deti prispeli svojím kúskom zručností pri skrášlení vianočnej výzdoby a tvorbe vianočných pohľadníc a pozdravov.
pedagogické asistentky - R.VB.,J.V., K.Z.
Deti sa oboznamovali s drevenými kostolíkmi v našom regióne. Každý si vymaľoval svoj drevený kostolík.
pedagogické asistentky - R.VB.,J.V., K.Z.
Žiaci 1. až 5. ročníka Základnej školy Komenského sa počas prvého prázdninového týždňa zúčastnili letného tábora „Zázračná cesta“, ktorý pre nich pripravil kolektív pedagogických a odborných asistentov školy. Cieľom tábora bolo spoznať všetky pamätihodnosti, ktoré sa nachádzajú vo Svidníku. Žiaci postupne navštívili skanzen, kde sa mohli dozvedieť, ako žili naši predkovia. Vo Vojenskom historickom múzeu si žiaci pozreli a vypočuli históriu prvej a druhej svetovej vojny. V Múzeu ukrajinskej kultúry bola žiakom priblížená história nášho okresu a taktiež aj expozícia flóry a najmä fauny našich lesov, ktorá sa žiakom nesmierne páčila, keďže mali možnosť vidieť zvieratká v živej veľkosti. Počas tábora nechýbal ani výlet do Lesoparku a poriadna opekačka. V posledný deň tábora žiaci hľadali v areáli školy ukrytý poklad a tábor bol zakončený rozlúčkovou diskotékou. Veríme, že sa tábor žiakom páčil a každý si počas bohatého programu prišiel na svoje. Takisto by sme chceli poďakovať všetkým sponzorom, ktorí tábor podporili a aj riaditeľovi Múzea ukrajinskej kultúry Doc. PhDr. Jaroslavovi Džoganíkovi, CSc. za spoluprácu a ústretový prístup.
Dňa 30.05.2018 sa žiaci 2. stupňa zúčastnil prednášky o nebezpečnom vplyve alkoholu a drog na život človeka. Na premietnutých videách mali žiaci možnosť vidieť ničivé dôsledky dlhodobého požívania alkoholu a drog na psychike a správaní sa ľudí.
V rámci prevencie závislostí sa dňa 24.5.2018 konala beseda pre žiakov 2.stupňa ZŠ pod názvom "Vplyv fajčenia na život človeka". Zameriavala sa hlavne na vytváranie vlastného postoja žiakov k fajčeniu a posilnenie zdravého životného štýlu a uvedomenie si včasných a preventívnych zásad, ktoré môžu ovplyvniť ich ďalší život.
Všetky deti milujú sladkosti. Aj preto sa žiaci zapojení do projektu V ZŠ úspešnejší v stredu 28. marca zúčastnili poobedňajšej aktivity pod vedením pedagogických asistentov (Jasik, Vasilenková, Zribková), kde sa učili ako sa pečú muffiny. Aby ich muffinky neboli iba chutné, ale aj pekné, každý si svoj muffin ozdobil vlastnoručne vyrobenými dekoráciami z falošného marcipánu.
Počas mesiaca marec boli v preventívnom programe realizované cvičenia, hry a techniky napomáhajúce rozvoju sociálnych a komunikačných zručností, lepšiemu spoznaniu seba samého aj iných ľudí, podporujúce kooperatívne správanie a schopnosť riešenia konfliktov, motivujúce k preberaniu zodpovednosti za svoje činy.
Žiaci v rámci programu absolvovali tri stretnutia. Na začiatku boli hry na odbúranie napätia a utuženie skupiny, nasledovali aktivity na rozvíjanie spolupráce a nakoniec na zlepšovanie atmosféry v skupine a rozvíjanie sociálnych zručnosti. Program viedla Mgr. Jana Ducárová, CPPPaP vo Svidníku.
Mgr. Ladislav Jasik
pedagogický asistent
Dňa 20.2.2018 sa pre žiakov 1. a 2. ročníka uskutočnila beseda pod názvom ,,Bezpečnosť na internete“. Cieľom besedy, s použitím rozprávkového seriálu Ovce.sk, bolo naučiť žiakov ako bezpečne a zodpovedne používať moderné technológie, informovať deti ako sa môžu chrániť pred ohrozeniami vo virtuálnom prostredí a kam sa môžu obrátiť o pomoc. Beseda sa zameriavala v prevencii na výchovu k etike na internete („netikete“). Snažíme sa viesť žiakov ku kritickému mysleniu, aby vedeli posúdiť, ktoré informácie sú na internete pravdivé a ktoré nepravdivé, čomu alebo komu môžu vo virtuálnom svete dôverovať. Úlohou besedy bolo naučiť deti odolávať nátlaku jednotlivca alebo skupiny, aj keď ide o anonymnú skupinu vo virtuálnom svete. Besedu iniciovala koordinátorka výchovy Mgr. Ľubica Markovičová v spolupráci s asistentmi Jasikom a Kačmárom.
Mgr. Pavol Kačmár
sociálny pedagóg
Rozvoj komunikatívnych kompetencií žiakov je základným predpokladom pre ich celostný, osobnostný rozvoj. 14. februára sa žiaci na chvíľu stali spisovateľmi. Začiatok deja bol žiakom známy, jeho pokračovanie žiaci menili podľa svojej fantázie, a tak sa známe rozprávky končili podľa ich priania.
Ako bude príbeh pokračovať?
Ako by mohol pokračovať inak?
Kto by mohol v príbehu ešte vystupovať?
Žiaci vymýšľali nové, neobvyklé situácie. V druhej časti aktivity žiaci dotvárali obrazy neverbálnou komunikáciou. Skupinové stretnutie žiakov v spolupráci s PaedDr.Vierou Cahajlovou bolo zamerané na rozvoj verbálnej a neverbálnej komunikácie.
Mgr. Leona Frigová
špeciálny pedagóg
Bc. Jana Vasilenková
pedagogický asistent
Pri príležitosti sedemdesiateho tretieho výročia oslobodenia mesta Svidník sa žiaci 5,a triedy vybrali v piatok 26. januára spolu s pani učiteľkou dejepisu PaedDr. Natašou Želizňákovou a v spolupráci s pedagogickými asistentmi (Jasik, Vasilenková, Zribková) navštíviť Vojenské historické múzeum vo Svidníku. Odborný výklad žiakom zabezpečil lektor múzea, ktorý ich previedol históriou prvej a druhej svetovej vojny. Žiakom boli premietnuté aj dva dokumentárne vojnové filmy. Spomedzi exponátov sa najmä chlapcom páčili rôzne druhy zbraní. Buďme radi, že na rozdiel od našich predkov môžeme tieto zbrane obdivovať v múzeách ako historické artefakty a nemusíme s nimi bojovať v krvavých vojnách.
Mgr. Ladislav Jasik
pedagogický asistent
Dňa 25.01.2018 sa na našej škole konala beseda pod názvom „Kyberšikanovanie“. Beseda bola určená pre žiakov II. stupňa.
Cieľom bolo informovať žiakov o čo najbezpečnejšom využívaní internetu, najmä sociálnych sietí. Rovnako sme poukázali na nebezpečenstvo šikany vo virtuálnom prostredí, ako aj spôsob ako sa voči kyberšikane chrániť.
Kyberšikanovanie je jedným z najčastejších negatívnych javov na internete. Nie je to niečo nové, je to len prejav, ktorý sa objavuje v inom priestore. S rozšírením moderných technológií sa aj výrazná časť šikanovania presunula do virtuálneho prostredia. Pre agresorov je ľahšie ubližovať niekomu, komu sa nemusia pozerať priamo do očí, menej vnímajú emócie a zranenie obete, menej si uvedomujú závažnosť svojho konania a zodpovednosť zaň. Takéto šikanovanie im môže pripadať iba ako druh neškodnej zábavy. Agresora zároveň ich anonymita chráni pred odhalením. Pre obeť je virtuálne šikanovanie ešte závažnejšie – nemôže pred ním uniknúť nikam, ani do bezpečia domova. Ak používa mobilný telefón alebo internet, agresori sa k nej dostanú v ktorúkoľvek dobu a na ktoromkoľvek mieste. (Zodpovedne.sk)
Mgr. Pavol Kačmár
sociálny pedagóg
V stredu 24. januára sa žiaci 4.b pod vedením triednej učiteľky Mgr. Jackaninovej a v spolupráci s pedagogickými asistentmi (Jasik, Vasilenková, Zribková) vybrali do Podduklianskej knižnice vo Svidníku na besedu o Márii Ďuríčkovej a jej diele Zemský kľúč. Žiaci si mali za úlohu prečítať 50 strán z knihy, o ktorých následne diskutovali s pani knihovníčkou Popikovou. Táto aktivita má hlavne pomôcť žiakom lepšie porozumieť dielam slovenských autorov.
Mgr. Ladislav Jasik
pedagogický asistent
Nedbalá školská dochádzka – záškoláctvo je neospravedlnená neprítomnosť – absencia z vyučovania bez vedomia rodičov (resp. zákonných zástupcov) alebo s vedomím rodičov. Na záškoláctvo bez vedomia rodičov by sme nemali pozerať ako na fakt, ale mali by sme ho vnímať ako určitú reakciu dieťaťa, ktoré nie je schopné problémovú situáciu riešiť inak ako únikom. Záškoláctvo môže spočívať v negatívnom vzťahu žiaka ku škole, vo vplyve rodinného prostredia, či v iných dôvodoch. Niektoré príčiny záškoláctva je potrebné hľadať v rodine. Na záškoláctvo majú obrovský vplyv neusporiadané rodinné pomery, nedostatočný záujem rodičov o dochádzku dieťaťa, o jeho prospech či časová zaneprázdnenosť, ale aj prehnaná starostlivosť a príliš vysoké nároky.
Mgr. Pavol Kačmár
sociálny pedagóg