Výchovný poradca

VÝCHOVNÝ PORADCA: PaedDr. Viera Cahajlová

KONZULTAČNÉ HODINY

Štvrtok od 8.40 hod. do 10.25 hod.

od 12.15 hod. do 13,00 hod.

Individuálne konzultácie po dohode na č.t. 054 7881156

Výchovný poradca vykonáva činnosti výchovného poradenstva prostredníctvom informačných, koordinačných, konzultačných, metodických a ďalších  súvisiacich činností a sprostredkúva odbornú terapeuticko-výchovnú činnosť.

Úlohy výchovného a profesijného poradcu na základnej škole:

1. Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania a profesijnej orientácie detí, v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu detí.
  2. Sprostredkúva prepojenie školy s odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti–s centrom poradenstva a prevencie a centrom špeciálno-pedagogického poradenstva.
  3. Poskytuje informačnú a poradenskú činnosť pre pedagogických pracovníkov, rodičov a žiakov, diagnostickú činnosť pre žiakov (v spolupráci so školskými poradenskými zariadeniami).
  4. Zvýšenú pozornosť venuje žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia, žiakom so zmenenou pracovnou schopnosťou, žiakom nadaným a talentovaným.
  5. Poskytuje odborné informácie o :

a, možnostiach štúdia na jednotlivých SŠ,

b, učebných a študijných odboroch,

c, poskytuje informácie o duálnom vzdelávaní,

d, poskytuje pomoc pri výbere SŠ podľa záujmov a prospechu,

e, organizuje stretnutia s náborovými pracovníkmi SŠ,

f, organizuje besedy pre žiakov, využíva katalóg pracovných pozícií a nárokov

na ne  pre účely profesijnej orientácie,

g, realizuje programy uľahčujúce rozhodnutie – Kam po ZŠ?

h, zabezpečuje účasť na prezentáciách stredných škôl (tzv. Deň otvorených

dverí).

1. Informuje žiakov v jednotlivých triedach o poslaní výchovného poradcu na škole, o problémoch, s ktorými sa môžu žiaci na výchovného poradcu obracať, ako sú problémy s učením, profesijná orientácia, adaptačné ťažkosti, problémy v rodine, pocity menejcennosti, šikanovanie a iné osobnostné problémy.
  2. Poskytuje  poradenský servis, metodickú a informačnú pomoc pedagogickým pracovníkom školy a zákonným zástupcom dieťaťa. Odovzdáva poznatky zo školení a seminárov na pracovných poradách a rodičovskom združení.
  3. Vyhľadáva a mapuje výchovné problémy školy a svoju činnosť zameriava aj na prevenciu. V tomto procese veľmi úzko spolupracuje  a trvalo spolupracuje s triednymi učiteľmi a rodičmi. Rýchlo a účinne pomáha pri riešení vyučovacích a výchovných problémov, pomáha pri rozvíjaní ich individuálnych zvláštností.
  4. Informuje rodičov o povinnej školskej dochádzke a spôsobov jej realizácie  podľa platných legislatívnych noriem.
  5. V oblasti profesijnej orientácie informuje žiakov a rodičov o druhoch stredných škôl, študijných a učebných odboroch, prijímacom konaní na stredné školy  a význame zvoleného študijného odboru pre prípravu žiakov na povolanie.
  6. Poskytuje komplexný poradenský servis pri výbere povolania, podávaní prihlášky na SŠ a uplatnení sa na trhu práce.

Pri poskytovaní informácii sa budeme riadiť webovými stránkami, ktoré odporúča MŠ SR.

Konkrétne budeme vo svojej práci využívať:

1.http://mapaskol.iedu.sk.
2.Informácie o aktuálnom stave a trendoch vývoja nezamestnanosti absolventov stredných škôl na https://www.minedu.sk/vychova-a-vzdelavanie-v-strednych-skolach/.

3. Detailnejšie analýzy nezamestnanosti absolventov stredných škôl sú dostupné
na:https://www.cvtisr.sk/skolstvo/regionalne-skolstvo.html?page_id=10267.
4. Súhrnné informácie o možnostiach štúdia na stredných školách v nasledujúcom školskom roku sprostredkujeme žiakom  v pravidelne aktualizovanom  súbore publikácií: „Ako na stredné školy?“ zverejnený na webstránke ttps://www.cvtisr.sk/skolstvo/regionalne-skolstvo.html?page_id=10267.
5.Informácie o aktuálnej ponuke učebných miest pre nasledujúci školský rok v systéme
    duálneho vzdelávania zverejnenej na www.potrebyovp.sk a www.dualnysystem.sk.
6. Profilové predmety na prijímacie skúšky na SŠ pre školský rok 2023/2024 sú zverejnené

na www.minedu.sk.

Zvýšenú pozornosť budeme venovať žiakom pri nástupe do 1. ročníka a žiakom 5. ročníka, aby sa adaptácia na nové školské prostredie uskutočnila  bez negatívnych reakcií a emócií. Budeme vyvíjať maximálne úsilie vytvárať pre žiakov prostredie pozitívne, s cieľom vzbudiť u nich záujem o vzdelanie a  poznávanie.

V zmysle dohovoru o právach dieťaťa budeme sprístupňovať všetkým deťom  /žiakom / informácie a poradenskú službu v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy na povolanie.

Budeme prehlbovať poznatky a právne vedomie o ľudských hodnotách, ktoré vyplývajú z Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím.

Budeme:  „ konať v najlepšom záujme dieťaťa“.