GDPR

Navigácia

Záverečná správa

Správa

 

Úplné znenie: Sprava_2019_-_2020_1.pdf

Úplné znenie: Sprava-2020-2021_ok.pdf

Úplné znenie: Sprava_2021-2022.pdf

Úplné znenie: Sprava_2022_-_2023_1.pdf

                             Správa

o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2022/2023

Podľa vyhlášky Ministerstva Školstva SR 435/2020 Z.z. v znení vyhlášky 526/2021 Z.z.

§ 2. ods. 1 a

Údaje o škole

Názov školy

Základná škola, Ul. Komenského 307/22, 089 01 Svidník

Adresa školy

Komenského 307/22, 089 01 Svidník

Telefón

054 7881156

E-mail

skola@zs1svidnik.sk

WWW stránka

https://skkom.edupage.org

Vedúci zamestnanci školy

 

Priezvisko, meno

Telefón

Služ. mobil

e-mail

 

 

 

 

 

Riaditeľ

PaedDr. Helena Lacová

0547881156

0911618813

skola@zs1svidnik.sk

ZRŠ

Mgr. Kvetoslava Prokopová

0547881156

0911618813

skola@zs1svidnik.sk

ZRŠ

PaedDr. Andrea Kuzmová

0547881156

0911618813

skola@zs1svidnik.sk

Vých. poradca

PaedDr. Viera Cahajlová

0547881156

0911618814

skola@zs1svidnik.sk

Rada školy

 

Titl., priezvisko, meno

Kontakt

predseda

Mgr. Ľubica Markovičová

 

pedagogickí zamestnanci

Mgr. Tatiana Bóriková

 

ostatní zamestnanci

Anna Gojdičová

 

zástupcovia rodičov

Mgr. Jana Ducárová

 

 

Jozef Micenko

 

 

Ing. Andrea Mikitová

 

 

MUDr. Petronela Lažová

 

zástupcovia zriaďovateľa

Ing. Nikolaj Vlčinov

 

 

Mgr. Jana Kušnírová

 

 

Cyril Dudáš

 

 

JUDr., PhDr. Michal Goriščák, PhD.

 

§ 2. ods. 1 b

Údaje o zriaďovateľovi

Názov

Mesto Svidník

Sídlo

Sovietskych hrdinov 200, 08901 Svidník

Telefón

0904656498

E-mail

nadezda.ignacova@svidnik.sk

§ 2. ods. 1 c

Činnosť rady školy

Činnosť školskej rady

   Školská rada prerokovala Správu o výchovno-vyučovacích výsledkoch školy v školskom roku 2022/2023 a odporučila ju zriaďovateľovi na schválenie.

   Školská rada prerokovala Návrh vedúcej školskej jedálne na zmenu finančného limitu na nákup potravín na 1 hlavné jedlo z 1. finančného pásma na 3. finančné pásmo - dôvodom bolo predpokladané zvýšenie cien potravín v roku 2022-23 a odporúčanie na zvýšenie poplatku na réžiu z 1,- eur na 2,- eura. Školská rada odporučila návrh vedúcej ŠJ na schválenie zriaďovateľovi.

Činnosť poradných orgánov:

   Účinnými nástrojmi pre riadiacu činnosť na škole sú MZ a PK, v ktorých sa odborne a metodicky pripravujú, zdokonaľujú a zjednocujú všetci učitelia podľa odborov a predmetov.

   Na škole pracovalo MZ I. stupňa a na II. stupni PK - SJL, M-F-INF., CJ, prírodovedné, spoločensko-vedné a PK výchovných predmetov. Všetci sa pravidelne stretávali na zasadnutiach 4x ročne podľa vopred vypracovaných plánov.

   Vedúci MZ a PK zasadali aj s vedením školy, VP. Na týchto stretnutiach sa podľa plánu rozoberali základné funkcie cielené na:

- riadiacu činnosť

- vzdelávaciu činnosť

- kontrolnú činnosť

- inšpiratívnu činnosť

ČINNOST PK SJL

PK SJaL pracovala v tomto zložení: Mgr. Ľuboš Drotár

Mgr. Štefánia Motyľová, PaedDr. Andrea Kuzmová, Mgr. Tatiana Bóriková

Počet zasadnutí: 4

   Činnosť PK prebiehala podľa plánu schválenom na prvom zasadnutí PK v mesiaci september 2022. Ciele a úlohy vyplývali z plánu školy na daný šk. rok a boli v súlade s pokynmi MŠ SR a v súlade s platnými učebnými osnovami a inovovaným šk. vzdelávacím programom.

   PK sa riadila plánom práce, v ktorom sme sa zamerali na rozvoj komunikatívnosti a tvorivosti.

Hlavné ciele a úlohy v školskom roku 2022/2023:

1. Zvyšovať úroveň výchovno-vzdelávacieho procesu: V priebehu školského roku sme si stanovili za cieľ zvyšovať úroveň výchovno-vzdelávacieho procesu v predmete slovenský jazyk. Snažili sme sa obohatiť výučbu o nové metódy, techniky a formy práce, ktoré by podporovali aktívne zapojenie žiakov a stimulovali ich záujem o slovenský jazyk a literatúru. Dôraz sme kládli na interaktívne vyučovanie, diskusie a tvorivé aktivity.

2. Vytvárať predpoklady pre rozvoj interaktívneho vyučovania, tvorbu a prezentáciu projektov: Súčasťou našich cieľov bolo aj vytváranie podmienok pre rozvoj interaktívneho vyučovania, ako aj podpora tvorby a prezentácie projektov žiakov. Aktívne sme podporovali žiakov pri práci na projektoch, čím sme ich motivovali k samostatnosti, kritickému mysleniu a kreativite. Dôraz sme kládli aj na využívanie moderných technológií v procese vyučovania.

3. Podporovať nadaných a talentovaných žiakov, zapájať ich do súťaží a olympiád. Rovnako sme sa snažili podporovať nadaných a talentovaných žiakov, preto sme ich zapájali do súťaží a olympiád s literárnou a jazykovou tematikou. Ich účasť v týchto aktivitách mala za cieľ rozvíjať ich schopnosti a motivovať ich k ďalšiemu zdokonaľovaniu sa. Podporovali sme ich pri príprave a dôkladne monitorovali ich výsledky.

4. Vytvárať podmienky pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami: V rámci našich cieľov sme dbali na to, aby sme vytvorili podmienky, ktoré by zohľadňovali špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby žiakov so špeciálnymi potrebami. Snažili sme sa prispôsobiť výučbu ich individuálnym potrebám a poskytnúť im podporu, aby mohli plnohodnotne napredovať v predmete slovenský jazyk.

5. Rozvíjať a upevňovať čitateľskú gramotnosť žiakov: Jedným z našich hlavných cieľov bolo rozvíjať a upevňovať čitateľskú gramotnosť žiakov. Organizovali sme literárne besedy, diskusie o knihách a podporovali sme čítanie mimo školy. Snažili sme sa vytvoriť príjemné prostredie pre čítanie a motivovať žiakov k vytváraniu vlastných názorov a postojov k literatúre.

   Celkovo hodnotíme školský rok 2022/2023 ako úspešný. Podarilo sa nám dosiahnuť väčšinu stanovených cieľov a splniť úlohy, ktoré sme si predsavzali. Ďakujeme všetkým pedagógom a žiakom za ich aktívnu účasť a spoluprácu.

   Zároveň sme identifikovali oblasti, na ktoré sa budeme sústreďovať v nasledujúcom školskom roku, ako napríklad posilnenie gramatických zručností žiakov, ďalší rozvoj interaktívnych foriem výučby a efektívnejšie zapájanie rodičov do vzdelávacieho procesu.

   Veríme, že naše úsilie a kontinuálna práca prinesie žiakom prospech a posilní ich vzťah k slovenskému jazyku a literatúre.

NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY A NEDOSTATKY

   V priebehu školského roka sme identifikovali niekoľko najčastejších problémov a nedostatkov v predmete slovenský jazyk. Tieto oblasti vyžadujú osobitnú pozornosť a zlepšenie:

1. Slabá slovná zásoba a nedostatočná gramatická zručnosť: Mnohí žiaci prejavujú nedostatok slovnej zásoby a majú problémy s gramatikou. Je nevyhnutné viac sa venovať rozširovaniu slovných zásob a systematickej práci na gramatických pravidlách.

2. Nedostatočná čitateľská gramotnosť: Niektorí žiaci majú problémy s porozumením textu, správnym interpretovaním a vyjadrovaním svojich názorov. Je potrebné zvýšiť dôraz na rozvoj čitateľskej gramotnosti a porozumenia prečítanému textu.

3. Nedostatočné písomné prejavy: Mnohí žiaci sa stretávajú s problémami pri písaní eseí, rozprávok a iných písomných prác. Je potrebné viac sa venovať tréningu písomného prejavu a poskytnúť žiakom náležitú spätnú väzbu na ich písomné práce.

4. Nedostatočné komunikačné schopnosti: Niektorí žiaci majú problémy s komunikáciou a prejavovaním svojich myšlienok ústne. Je dôležité posilniť ich komunikačné schopnosti a podporovať ich pri prezentácii svojich názorov a argumentácie.

5. Nedostatočná motivácia a záujem: Niektorí žiaci prejavujú nedostatočnú motiváciu a záujem o slovenský jazyk a literatúru. Je potrebné nájsť spôsoby, ako ich viac zapojiť do vyučovacieho procesu a vzbudiť ich záujem a vášeň pre tento predmet.

Tieto identifikované problémy a nedostatky budú predmetom ďalšieho zlepšovania a opatrení v nasledujúcom školskom roku. Budeme sa snažiť nájsť vhodné riešenia a implementovať ich do vyučovacieho procesu, aby sme dosiahli lepšie výsledky a napredovanie žiakov v predmete slovenský jazyk.

Aktivity učiteľov slovenského jazyka a literatúry na II. stupni:

- príprava žiakov 9. ročníka na Testovanie 9,

                   Termín: priebežne Zodpovední: Mgr. Motyľová, Mgr. Bóriková

- olympiáda zo slovenského jazyka (8. a 9. ročník),

                                              Termín: október Zodpovedný: Mgr. Drotár

- Medzinárodný deň školských knižníc

                                              Termín: október Zodpovední: vyučujúci SJL

- Literárny Kežmarok

                                             Termín: október Zodpovední: vyučujúci SJL

- Literárna súťaž Willa Zerna

                                  Termín: november Zodpovedná: PaedDr. Kuzmová

- Viem, čím budem a prečo

                                   Termín: november Zodpovedná: PaedDr. Kuzmová

- recitačná súťaž Šaliansky Maťko

                                   Termín: december Zodpovedný: PaedDr. Kuzmová

- recitačná súťaž Hviezdoslavov Kubín

                                            Termín: marec Zodpovedná: Mgr. Motyľová

- marec Mesiac knihy

                                            Termín: marec Zodpovední: vyučujúci SJL

- literárne súťaže Komenský a my, Dúha, Podduklianska knižnica

                                            Termín: marec Zodpovední: vyučujúci SJL

- literárna súťaž Ochrana pred požiarmi detí

                                            Termín: apríl Zodpovední: vyučujúci SJL

- O cenu učeného tovarišstva

                                           Termín: máj Zodpovedná: PaedDr. Kuzmová

- vydávanie školského časopisu „Komenčák“

                   Termín: priebežne Zodpovední: Mgr. Motyľová, Mgr. Bóriková

   Z prečítaných názvov súťaží vidno, že ponukový list je obrovský a učitelia slovenského jazyka sa snažia žiakov správne motivovať, aby sa do týchto súťaží zapájali, čo sa prejavilo aj na veľmi dobrých výsledkoch.

   V šk. roku 2022/2023 pod vedením p. uč. Motyľovej a p.uč. Bórikovej sa podarilo vydať školský časopis Komenčák, ktorý si pomaly nachádza svojich stálych čitateľov a čo je ešte dôležitejšie stálych spolupracovníkov, nadšencov pre novinársku prácu.

   V priebehu roka vyučujúci SJaL pripravili so žiakmi v rámci vyučovacích hodín rôzne zaujímavé prezentácie a projekty, pri ktorých žiaci dokázali svoju tvorivosť, kreatívnosť a komunikatívnosť. Množstvo aktivít svedčí o tom, že vyučujúci SJaL sa snažia v súlade s koncepciou vyučovania SJaL rozvíjať schopnosť spisovne komunikovať a argumentovať v písomných a ústnych prejavoch a rozvíjať čitateľskú gramotnosť.

Vypracoval : Mgr. Ľuboš Drotár - predseda predmetovej komisie SjaL.

Predmetová komisia Cudzích jazykov:

   Predmetová komisia CJ rieši problémy spojené s vyučovaním cudzích jazykov, výber aktivít na EDJ, prípravu žiakov na Olympiádu z anglického jazyka, organizačné zabezpečenie školských kôl súťaží z cudzích jazykov, prípravu na participácii v medzinárodnom programe partnerstva škôl e Twinning, Erasmus plus pre zvyšovanie úrovne čitateľskej gramotnosti a komunikačných zručnosti žiakov.

Aktivity z CUDZÍCH JAZYKOV:

•využitie Európskeho jazykového portfólia ako nástroja autoevalvácie a podpory učenia sa CJ - zodpovední vyučujúci CJ

•projektová práca na zvýšenie kreativity žiakov a odbúranie memorovania -                              zodpovední vyučujúci CJ

•školské kolo Olympiády v anglickom jazyku príprava vybraných žiakov na obvodné kolo - zodpovední vyučujúci CJ

•inovatívne vyučovanie formou aktivizujúcich metód - Jazykové aktivity k EDJ- zodpovední vyučujúci CJ

•vypracovanie a realizácia príprav projektu v medzinárodnom programe partnerstva škôl Erasmus plus KA1 - zodpovední Ing. Pavelčáková a Mgr. Jasik

•realizácia aktivity Memoriam S. Zelinkovej - zodpovedný Mgr. Jasik

Vyučujúci CJ využívali Európske jazykové portfólio ako nástroj autoevalvácie a podpory učenia sa CJ.

Usmerňovali požiadavky na vzdelanie v CJ v ŠVP k dosiahnutiu úrovne A2.

   Venovali pozornosť inovatívnym metódam a formám výučby (tvorba myšlienkových máp, projektové vyučovanie, obsahovo a jazykovo integrované vyučovanie CLIL, kaskádová metóda vyučovania, didaktické hry, tvorivé zážitkové metódy, inscenačné metódy, rolové úlohy, riešenie problémových úloh, audio - video prezentácie úloh).

Sledovali ŠVP pre 1. a 2. stupeň ZŠ.

Implementovať Národný štandard finančnej gramotnosti do ŠVP.

   Venovali zvýšenú pozornosť osvojeniu si komunikatívnej kompetencie v štyroch jazykových zručnostiach.

Pozornosť venovali projektovej práci, kde sa prejavuje kreativita žiakov.

Využívať IKT, skvalitňovať motiváciu žiakov k učeniu, aktívne ich podporovať k samoštúdiu.

Zamerali sa na sledovanie úrovne čitateľskej gramotnosti a komunikatívnych zručnosti žiakov s dôrazom na čítanie s porozumením.

Využívali možnosti a formy medzipredmetovej spolupráce, rôzne metódy, formy a primerané diagnostické nástroje evalvácie žiakov pri posudzovaní ich napredovania

Na hodinách CJ eliminovali memorovanie.

   Sústredili sa na vyučovanie založené na tréningu a rozvoji jazykových kompetencií s ohľadom na rôzne štýly učenia sa žiaka, jeho schopnosti a druh inteligencie.

   Sledovali informácie zverejnené na webovom sídle Európskeho centra pre moderné jazyky v meste Graz v Rakúsku (www. ecml. at).

   Vynaložili úsilie dosiahnuť základné ciele vzdelávania pre 21. storočie - učiť sa poznávať( nástroje poznávania, kritické a nezávislé myslenie), učiť sa konať( životné zručnosti), učiť sa žiť spoločne s inými (rešpekt a úcta k druhým), učiť sa byť zodpovedným (sebareflexia, autoregulácia a zodpovednosť).

   Pracovali na sebavzdelávaní, využívali nové trendy vo vyučovaní, kreativitu učiteľa, odoberali metodické a odborné publikácie.

   Sledovali nové všeobecné záväzne právne predpisy, platné koncepcie a stratégie, národné projekty spolufinancované z prostriedkov operačného programu Vzdelávanie.

Participovali v medzinárodných projektoch.

   Uskutočnili sa 4 zasadnutia - september, december, marec, jún, na ktorých analyzovali vedomostnú úroveň žiakov, prehodnotili úspešnosť aktivít, poskytli informácie zo školení a prijali opatrenia na zlepšenie výchovno - vzdelávacích výsledkov žiakov.

Pripravili žiakov na školské a okresné kolá olympiád v CJ.

Pripraviť žiakov na čítanie v CJ pod názvom „Čítanie pre radosť“.

   Činnosť PK CJ bola zameraná na skvalitňovanie výchovno - vzdelávacej činnosti pedagogických zamestnancov, na identifikovanie silných a slabých stránok výchovnovzdelávacej činnosti pedagogických zamestnancov, na skvalitňovanie výchovno - vzdelávacieho procesu prostredníctvom uplatňovania kritickej sebareflexie, na realizovanie interného vzdelávania podporujúceho rozvíjanie odborných kompetencií učiteľov a na monitorovanie úrovne vzdelávacích výsledkov žiakov.

   Pedagógovia usmerňovali žiakov tak, aby sa stali integrálnou súčasťou celoživotného procesu podpory a ochrany ľudských práv, aby uznávali hodnotu človeka ako ľudského jedinca a rozvoj medziľudských vzťahov v demokratickej spoločnosti.

   Rozvíjali environmentálnu výchovu a vzdelávanie ako súčasť rozvoja osobnosti žiakov.

   Využili informácie, podporné materiály na inšpiráciu pri začleňovaní globálneho vzdelávania do obsahu vyučovacích predmetov - cudzích jazykov zverejnených na www.globalnevzdelavanie.sk a www.iuventa.sk

   Využili k prierezovej téme mediálna výchova podklady a zdroje, ktoré sú k dispozícii na webovom sídle ŠPÚ www.statpedu.sk. Venovali zvýšenú pozornosť rozvíjaniu kritického myslenia, rozlišovaniu nenávistných prejavov obzvlášť na sociálnych sieťach a uvažovaniu o dopadoch na život a demokraciu.

   Pri prierezovej téme finančná gramotnosť kládli zvýšený dôraz na čiastkové kompetencie, ktoré sa týkajú boja proti korupcii, klientelizmu a ochrany spotrebiteľa.

• Členovia PK CJ: Mgr. Pipasová, Mgr. Haidariová, Mgr. Jasik, RNDr. Chudík, Ing. Pavelčáková, Mgr. Maljoková, , Mgr. Prokopová, Mgr. Drotár.

Vypracovala: Ing. Pavelčáková

Predmetová komisia Matematiky - fyziky a Informatiky

   V školskom roku 2022/2023 pracovala predmetová komisia MAT, FYZ, INF v tomto zložení:

Mgr. Viliam Vašuta - vedúci PK

Mgr. Monika Kopčová - člen PK

RNDr. Božena Švecová - člen PK

Mgr. Daniela Ndreca - člen PK

Mgr. Vladimír Šlepecký - člen PK

   V tomto školskom roku sa predmetová komisia v súlade s Pedagogicko-organizačnými pokynmi zamerala na skvalitňovanie výchovno-vzdelávacej činnosti učiteľov, na identifikovanie silných a slabých stránok našej výchovno-vzdelávacej činnosti a na posilnenie výchovno-vzdelávacieho procesu prostredníctvom uplatňovania kritickej sebareflexie.

   Predmetová komisia matematiky, fyziky a informatiky pracovala podľa plánu práce, ktorý bol vypracovaný v súlade so Sprievodcom školským rokom 2022/2023 vydaným Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, platným od 1.9.2023 a v súlade s plánom práce školy.

   Do výchovno-vzdelávacieho procesu sme v rámci vyučovania matematiky, fyziky a informatiky zaradili prierezové témy Ľudské práva, Práva detí, Globálne vzdelávanie, Environmentálna výchova a vzdelávanie k trvalo udržateľnému rozvoju, Mediálna výchova, Zdravý životný štýl, Finančná gramotnosť a Digitálne vzdelávanie

   Počas celého školského roka sme venovali pozornosť nielen talentovaným a nadaným žiakom a zapájali ich do rôznych súťaží, ale aj žiakom s rôznymi poruchami učenia. Ako veľmi prospešnú hodnotíme pomoc asistentov práve pri práci s týmito žiakmi. Na vyučovacích hodinách sa zavádzali divergentné úlohy s cieľom ďalšieho rozvíjania logického myslenia nielen v aritmetických úlohách, ale aj v geometrii.

Aktivity v školskom roku 2022/2023:

• príprava žiakov 9. ročníka na TESTOVANIE 9

• zopakovanie učiva matematiky z 1. stupňa a príprava žiakov 5. ročníka na TESTOVANIE 5

• školské kolo Pytagoriády P3, P4, P5 (7.12.2022) a P6, P7, P8 (8.12.2022) - žiaci riešili školské kolo online formou. Každý z prihlásených žiakov dostal unikátny kód, ktorým sa prihlásil v čase konania pytagoriády.

• domáce kolo Matematickej olympiády a príprava vybraných žiakov na okresné kolo.

• okresné kolá matematickej olympiády Z6, Z7, Z8 (12.4.2023)

• okresné kolo Pytagoriády P3, P4, P5 (20.3.2023) a P6, P7, P8 (21.3.2023)

• ekonomická olympiáda - Cieľom súťaže je posilniť ekonomické a finančné vzdelávanie mladých ľudí. Olympiáda bola určená pre 7. - 9. ročník.

• celoročný zber žiariviek a bateriek

• exkurzia do Slovenského technického múzea a planetária v Košiciach (21.2.2023)

Výsledky súťaží:

Pytagoriáda okresné kolo:

Kategória Z5: Zuzana Škurlová 5.a 3.miesto

Matematická olympiáda:

Kategória Z5: Zuzana Škurlová 5.a 2.miesto

Kategória Z6: Ema MIhaľová 6.a 8.miesto

Kategória Z7: Daniel Paranič 7.a 3.miesto

Kategória Z8: Tomáš Kačmár 8.a 2-4. miesto

Ivana Kopčová 8.b 2-4. miesto

Kategória Z9: Anna Šuťáková 9.b 4.miesto

Vratislav Šimonek 9.a 5. miesto

 

Predmetová komisia (GEG, DEJ, OBN)

   Počas stretnutí členovia predmetovej komisie si navzájom odovzdávali skúsenosti z vyučovania geografie, dejepisu a občianskej náuky. Jednotlivé stretnutia sa konali podľa plánu a potreby počas celého šk. roku 2022/2023.

   Na hodinách geografie, dejepisu a občianskej náuky sa rozvíjali u žiakov schopnosti analyzovať a zovšeobecňovať geografické a historické poznatky vo vzájomných vzťahoch a súvislostiach, rýchlo a efektívne vyhľadávať informácie, vzájomne ich porovnávať.

   Nezabudlo sa na vytváranie nástenných projektov, v ktorých vyjadrili vlastnú predstavu na zadanú tému.

   Výsledkom bolo to, že zlepšila ich schopnosť klásť otázky, vyhľadávať správne odpovede, myslieť na detaily a motivovať svojich spolužiakov.

   Formovalo sa u žiakov aj historické vedomie na základe, ktorého boli schopní minulosť a prítomnosť chápať vo vzájomných súvislostiach.

Netradičná vyučovacia hodina v múzeu (19. 1. 2023)

   Existuje určitá tradícia domnievať sa, že všetko, čo majú žiaci vedieť, sa musia naučiť iba z učebnice. Aj keď je tento spôsob najjednoduchší, stáva sa, že žiak je niekedy iba pasívnym príjemcom informácií. Nestáva sa aktívnym účastníkom vyučovacieho procesu. Ak chceme, aby sa žiak zapájal do vyučovania, musíme využívať efektívnejšie formy, ako je niekedy učebnica. Deviataci mali možnosť rozvíjať spoločenské a občianske kompetencie prostredníctvom faktov o dejinách prvej a druhej svetovej vojny, rovnosti ľudí, dôležitosti slobody a názoru. Výborný nápad a spolupráca s VHM - Múzejným oddelením vo Svidníku, umožnili žiakom netradičnou formou zvýšiť záujem o predmet a upevniť už skôr preberané učivo

Kvíz: Z histórie svidníckeho regiónu.

   Vedomostný kvíz bol zameraný na dejiny svidníckeho regiónu od jeho prvej písomnej zmienky po súčasnosť s dôrazom na 1. a 2. svetovú vojnu, významné osobnosti regiónu, udalosti a dáta. Družstvo, ktoré reprezentovalo našu školu v zložení žiačok z 9.b triedy skončilo na piatom mieste.

 

Výsledky:

Geografická olympiáda 2023

Okresné kolo

2. miesto Zuzana Škurlová (5.a)

Dejepisná olympiáda 2023

Okresné kolo

2. miesto Andrea Haľková (7.b)

2. miesto Michaela Bačovčinová (8.b)

Vypracovala: PaedDr. N. Želizňáková

 

Predmetová komisia BIOLÓGIE a CHÉMIE

Zloženie PK: vedúca Mgr. Kopčová Monika

členovia RNDr. Švecová Božena

Ing. Pavelčáková Erika

Mgr. Štefánia Motyľová

   Predmetová komisia BIOLÓGIE - CHÉMIE pracovala podľa plánu práce, ktorý bol vypracovaný v súlade so Sprievodcom školským rokom 2022/2023 vydaným Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, platným od 1.9.2022 a v súlade s plánom práce školy.

   Počas školského roka mala PK štyri stretnutia - v októbri, decembri, marci a máji, kde sme sa postupne venovali jednotlivým bodom z plánu práce, riešili aktuálne situácie a vymieňali si postrehy a skúsenosti z našich vyučovacích hodín.

   Na zasadnutiach PK sme sa venovali aj práci so žiakmi s IVVP, kde sme vyzdvihli význam spolupráce s asistentmi učiteľov pri pomoci týmto žiakom.

   Počas vyučovania sme v jednotlivých predmetoch realizovali aj prierezové témy, ktoré máme zapracované do ŠkVP.

   Snažili sme sa podnecovať záujem žiakov o získavanie nových poznatkov aj prostredníctvom zážitku, bádateľských aktivít, experimentov a participovania na demonštračných pokusoch. Žiaci mali možnosť manipulovať s konkrétnymi predmetmi, pozorovať javy, merať, vykonávať experimenty, vzájomne diskutovať, riešiť otvorené úlohy, praktické a teoretické problémy. Žiaci si osvojovali nielen nové vedomosti, ale aj základy spôsobilostí vedeckej práce.

   V rámci BIOLÓGIE sme v spolupráci s koordinátorkou Zdravého životného štýlu realizovali rôzne prednášky a aktivity na podporu zdravého životného štýlu z rôznych oblastí. Spolupracovali sme s RÚVZ vo Svidníku a so spoločnosťou MPeducation. Uskutočnili sme tieto aktivity:

• prednáška o škodlivosti fajčenia pre žiakov 7. ročníka

• prednáška „Poruchy príjmu potravy“ pre žiakov 8. ročníka

• prednášky na tému „Pohlavné choroby“ pre dievčatá a chlapcov 9. ročníka.

Prednášky sa uskutočnili v spolupráci s RUVZ vo Svidníku, prednášala Mgr. Podaná.

• prednáška v spolupráci so spoločnosťou MPeducation pre dievčatá 7. ročníka na tému „Dospievam, alebo život plný zmien“. Prednášala vyslaná lektorka programu Mgr. Šutá.

V CHÉMII sme sa zapojili do chemickej olympiády. Súťažili tri žiačky - Šuťáková, Bokšanská a Čurpeková z 9.b triedy. Všetky tri nás reprezentovali na okr. kole. Žiačky Šuťáková a Bokšanská boli úspešnými riešiteľkami okresného kola.

Za biológiu i chémiu sme na Deň otvorených dverí pripravili pre predškolákov praktickú prezentáciu oboch učební vrátane ukážok rôznych pokusov a manipulácie s jednotlivými názornými modelmi a pomôckami.

Tieto názorné ukážky chemických pokusov p. uč. Švecová v nasledujúcich dňoch zrealizovala aj pre všetkých žiakov našej školy.

Vypracovala: Mgr. Kopčová

 

 

Predmetovej komisia telesnej výchovy

1.Vyhodnotenie funkčnosti časovo - tematických plánov

2.Vyhodnotenie športových podujatí

3.Pomôcky a materiálne zabezpečenie

1.Vyhodnotenie funkčnosti časovo - tematických plánov

   Preberané učivo bolo v súlade s časovo-tematickými plánmi až na nepatrné výnimky, ktoré nenarušili celkový vyučovací proces. Vo všetkých triedach bol plánovaný počet hodín TSV a ŠP dodržaný. Len plavecký výcvik 5. ročníka bol predčasne ukončený, z dôvodu odstávky bazéna. LVK sa uskutočnil podľa plánu. Niektoré triedy mali aj pár hodín korčuľovania.

2.Vyhodnotenie športových podujatí

   V tomto školskom roku sa naši žiaci zapojili do všetkých športových súťaží organizovaných v našom okrese.

 

 

ŠKOLSKÉ SÚŤAŽE:

3.m  OK stolný tenis žiačok - Bokšanská N., Haľková A., Bochnovičová L., Keselicová E.

1.m  OK street basketbal žiaci - Darivčák S., Pančák Š., Kimák S. Šimko D., Gajdoš M.,

2.m  OK streľba družstvá - Bochnovičová K., Bochnovičová L., Kandravý, Ščerba J.

3.m  OK streľba jednotlivci - Ščerba J.

2.m  OK florbal žiakov - Šimko D., Cuprišin F., Pančák Š., Koudelka T., Jurčo N., Hreško Š., Halaj P., Hij, V., Ščerba J., Bojkas S.

1.m OK Midi volejbal žiačok - Zozuľáková E., Kopčová I., Petrová E., Haľková A., Bochnovičová K., Bochnovičová L., Fecušová E., Tupyová K.

2.m  KK Midi - Zozuľáková E., Kopčová I., Petrová E., Haľková A., Bochnovičová K., Bochnovičová L., Fecušová E.

3.m  OK Midi volejbal žiakov - Hreško Š., Šimko D., Jurč N., Kimák S., Drimák S., Šimonek V.

5.m  OK Mac Donald

1.m  OK futbal žiakov - Sivák L.T., Olčák L., Dužda P., Guzi J., Slivka J., Demetr D., Bojkas S., Rogoš S., Hvozda L.

3.m  OK futbal žiačok - Hijová E., Kotuličová B., Medviďová M., Ducárová E., Zemanová N., Siváková N., Demeterová R., Ferencová N., Bučková N., Božíková S., Micenková S.

OK v plávaní:

1.m  50 m prsia mlž - Vargová K.

1.m  50 m prsia stž - Keselicová E.

1.m  50 m kraul stž - Bochnovičová L.

1.m  100 m prsia stž - Keselicová E.

2.m  100 m prsia stž - Mikitová N.

2.m štafeta 4x50 m - Bochnovičová L., Keselicová E., Pančák Š., Jurčo N.

3-m  50 m prsia mlž - Matkobiš M.

3.m  50 prsia stž - Petrová E.

1.m M SR v mas-wrestlingu žiakov - Cimbala J.,Jurčo N., Šimko D.,Pančák Š.

2.m M SR v mas- wrestling - Kotuličová B.

3.m M SR v mas- wrestling Šimko D.

3.m M SR v mas- wrestling Pančák Š.

3.m volejbalový turnaj O pohár primátorky mesta

3.m šachový turnaj O pohár primátorky mesta

3.m plavecké preteky O pohár primátorky mesta

 

KLUBOVÉ SÚŤAŽE:

   Žiaci športových tried sa zapájajú do športových súťaží organizovaných zväzmi a volejbalovým klubom na našej škole ŠK Komenského Svidník a mestským futbalovým klubom 1.FK.

Volejbalové Súťaže SVF oblasť Východ (Prešovský + Košický kraj):

2.m staršie žiačky (14) -

3.m mladšie žiačky 3ky (16)

3.m mladšie žiačky 4ky (14)

4.m mladšie žiačky 6ky (12)

Futbalové súťaže SFZ :

1.m U13 (8)

3.m U15 (8)

U9,U10,U11 - absolvovali 6 turnajov

4. Pomôcky a materiálne zabezpečenie

   V tomto školskom roku sa učebné pomôcky sa využívali v plnej miere. Kabinet telesnej výchovy sa doplnil volejbalovými loptami získaných z dotácie SVF ObV v hodnote 450 eur.

vedúci PK pre TV a SRL Gabriela Haľková

Predmetová komisia Hudobnej výchovy, Výtvarnej výchovy a Techniky

   V školskom roku 2022/2023 pracovala predmetová komisia HUV, VYV a TECH v tomto zložení:

Mgr. Viliam Vašuta - vedúci PK, Technika v 8. a 9. roč.,

Mgr. Daniela Ndreca - člen, Technika v 5. - 9. roč.,

Mgr. Štefánia Motyľová- člen, Výtvarná výchova v 5., 6. a 8. roč.,

Mgr. Vladimír Pasnišin - člen, Hudobná výchova v 5. a 6 roč.,

Mgr. Lenka Pipasová - člen, Hudobná výchova v 7. a 8. roč.,

PaedDr. Viera Cahajlová - člen, Technika v 5. roč.,

Mgr. Darina Haidariová - člen, Výtvarná výchova v 7. - 9. roč.

   Plán PK vychádza z plánu práce školy. Uskutočnili sa štyri spoločné zasadnutia. Členovia predmetovej komisie pracovali podľa aktuálnych učebných osnov a inovovaných výchovno-vzdelávacích programov platné pre jednotlivé ročníky.

Úlohy a aktivity vo vyučovaní hudobnej výchovy:

- budovať pozitívny vzťah k hudbe, folklóru, tradíciám,

- rozvíjať rytmické cítenie,

- osvojiť si hudobno-pohybové prejavy,

- oboznámiť sa s hudobnou kultúrou, skladbami významných skladateľov,

- podporiť záujem o kultúrny život v meste,

- budovať, rozvíjať a podporovať talenty.

V priebehu školského roka sa žiaci zapojili do týchto súťaží:

Slávik Slovenska 2022 - okresné kolo:

   V I. kategórii sa v zlatom pásme umiestnila Zuzana Maguláková z 1.a triedy s postupom ako náhradníčka na krajské kolo.

   V II. kategórii sa v striebornom pásme umiestnila Nela Koudelková zo 4.c triedy.

   V III. kategórii sa v zlatom pásme umiestnila Dominika Hricová zo 7.b triedy.

Celonárodné oslavy Dňa Rusínov:

   Pri tejto príležitosti v pestrom galaprograme v Dome kultúry vystúpili aj žiačky z našej školy. Zuzana Maguláková, Simona Brandová a Martina Hricová. Hrou na akordeóne ich doprevádzal p. uč. Mgr. Vladimír Pasnišin.

Úlohy a aktivity vo vyučovaní výtvarnej výchovy:

   Vo vyučovaní VYV sa využívala skupinová práca i samostatnú formu práce. Dôraz sa kládol na kreativitu, tvorivosť žiakov a individuálnosť žiakov. Rozvíjali sa osobnosť žiaka, jeho cítenie, vnímanie, fantázie i analytické myslenie. Na vyučovaní sa všetci žiaci snažili spolupracovať a zapájať do jednotlivých aktivít, pracovali podľa svojich možností a schopností.

   Výsledky prác sa prezentujú v triedach na nástenkách , na chodbách budovy školy, prípadne sa zapájajú do viacerých súťaží, napríklad Ochranárik, Betlehem, Adventný veniec, Vesmír očami detí, Moje nie zlu, súťaž s protipožiarnou tematikou, Medový štetec, zdobenie medovníkov, maľba na chodník a iné.

Výsledky súťaží:

Najkrajší betlehem:

Karla Nienaber 5.b - 3.miesto

Pre moju mamu:

   V rámci medzinárodného Dňa matiek vyhlásilo Podtatranské osvetové stredisko v Poprade výtvarnú súťaž s názvom Pre moju mamu.

Čestné uznanie získali žiačky Karla Nienaber, 5.b a Nikoleta Mikitová, 8.b.

Vesmír očami detí:

Marianna Mikitová 5.b - ocenená v III. kategórií za prácu „Obyvatelia vo vesmíre"

Úlohy a aktivity vo vyučovaní techniky:

- rozvíjanie manuálnych zručností žiakov,

- podpora kreativity, činnosti, tvorivosti a samostatnosti,

- dodržiavanie pravidiel a zásad bezpečnosti pri práci, dodržiavanie pracovných postupov, hygienických zásad,

- budovanie pozitívneho vzťahu k práci,

- rozvoj estetického cítenia,

   V tomto školskom roku sa nám podarilo zapojiť žiakov a zrealizovať školské kolo Technickej olympiády. Celkovo sa jej v dvoch kategóriách zúčastnilo 8 žiakov, z ktorých do okresného kola postúpili Karolína Tupyová 8.b, Helena Semanišinová 8.a, Oliver Čura 7.a. Okresného kola sme sa však vďaka administratívnej chybe na strane organizátora nemohli zúčastniť.

   V rámci vyučovania predmetu Technika, sa vyučujúci snažili o rozvoj manuálnych zručností žiakov. Žiaci pracovali s skupinách, alebo jednotlivo na projektoch, pri ktorých si mohli zdokonaliť svoje vedomosti a zručnosti. Hodiny boli taktiež využívané na úpravu okolia školy, či už je to zber odpadkov, v jesennom období hrabanie lístia, v jarnom období starostlivosť o vyvýšený záhon.

   V rámci výtvarnej výchovy a techniky sa vyučujúci a žiaci zapojili do módnej eko-prehliadky. Na hodinách žiaci jednotlivých tried vyrábali šaty z odpadových materiálov, ktoré následne prezentovali na módnej prehliadke v telocvični ako aj súčasť módnej prehliadky na pešej zóne vo Svidníku v rámci podujatia Deň Zeme.

Činnosť MZ 1.stupňa v školskom roku 2022/2023

Členovia:

Mgr. Ľudmila Berežňáková - Mgr. Lenka Vargová od 1.2.2023

Mgr. Ľuboš Drotár

Mgr. Nataša Jackaninová

Mgr. Ivana Kačmárová

Mgr. Renáta Krestianková

Mgr. Oľga Maljoková

Mgr. Ľubica Markovičová

Mgr. Vladimír Pasnišin

Mgr. Stanislava Petríková- Mgr. Juliana Slivková od 1.2.2023

Mgr. Kvetoslava Prokopová

   Členovia metodického združenia 1.stupňa sa počas školského roka riadili plánom práce, ktorý si schválili na svojom prvom stretnutí. Na svojich piatich stretnutiach prerokovali aktuálne otázky vyučovacích predmetov, vymieňali si skúsenosti, zamerali sa na pomoc začínajúcim učiteľom, hľadanie nových, moderných foriem a metód práce na dosahovanie čo najlepších výchovno-vzdelávacích výsledkov.

   Počas roka sme zorganizovali rôzne súťaže, mimoškolské aktivity a zapojili sa do podujatí kultúrno - výchovného a vzdelávacieho charakteru. Žiaci si mali možnosť pozrieť divadelné predstavenia Zlaté kura a Tri prasiatka, zúčastnili sa výchovného koncertu Zembolí a besedy so spisovateľkou Markou Staviarskou. Štvrtáci pre prvákov pripravili imatrikuláciu, ktorou boli naši najmladší žiaci oficiálne prijatí do cechu žiackeho. Pre seniorov nášho mesta sme pripravili Krabičky plné lásky a potešili vystúpením v dome Svida. Mesiac knihy sme zahájili burzou kníh Dajme knihám druhú šancu, na ktorej si mohli žiaci vzájomne vymeniť svoje prečítané knihy. Pri príležitosti Dňa Zeme sme sa prostredníctvom rôznych aktivít usilovali vytvárať správny vzťah detí k prírode a jej ochrane. Žiaci sa zapojili do zberu použitých batérií, starého papiera a vrchnáčikov SABI.

   Zo športových aktivít boli pre žiakov najzaujímavejšie cvičenia z modulu MMA, ktoré boli zamerané na úpolové športy, kurz korčuľovania pre 2. ročník a Olympijsky deň.

   Žiaci sa zapojili do viacerých celoslovenských vedomostných súťaží, kde si mohli zmerať sily so svojimi rovesníkmi v ročníku a získať nové skúsenosti. Svoje vedomosti, schopnosť čítať s porozumením, logické myslenie a správny úsudok si preverili v súťaži Všetkovedko. Najlepšou riešiteľkou medzi prvostupniarmi bola Zuzana Nováková z 2.b, ktorá získala vynikajúce 8. miesto a Lívia Vašutová z 3.a, ktorá získala 49. miesto a obe sa môžu pýšiť titulom Všetkovedko. Úspešným riešiteľom v celoslovenskej súťaži Matematický klokan sa stal Mojmír Rusinko z 2.a. Za tretiakov sa najlepšie umiestnila na 15. mieste Jachymovičová Diana a za štvrtákov Lemak Denis na 18. mieste. Do korešpondenčnej celoslovenskej matematickej súťaže Maksík sa zapojilo 9 druhákov. Najlepšie výsledky dosiahli Tobias Krifka, Zuzana Nováková, Ema Viktória Gajdošová z 2.b a Natália Fedorková z 2.a. Aj v tomto školskom roku sa žiaci zapojili do matematickej Pytagoriády. V obvodnom kole sa úspešnou riešiteľkou stala Diana Jachymovičová z 3.a.

   Naši najlepší recitátori sa každoročne stretávajú na súťaži Hviezdoslavov Kubín. V tomto roku sa najlepším stal Mojmír Rusinko, ktorý v obvodnom kole získal 2. miesto. V umeleckom prednese povesti Šaliansky Maťko v obvodnom kole sme nemali žiadne umiestnenie.

   Úspešní sme boli aj v speváckej súťaži Slávik Slovenska, kde sa Zuzana Maguláková z 1.a sa v obvodnom kole umiestnila v zlatom pásme a Nela Koudelková zo 4.c v striebornom pásme . Pre malých spevákov sme pripravili aj súťaž Piesne našich babičiek. V obvodnom kole Rómsky talent 1. miesto vyspievala Barbora Siváková a v kategórii tanec sme získali 2.miesto.

   Žiaci sa zapojili aj do výtvarných súťaží: Vesmír očami detí, v ktorej v regionálnom kole bola ocenenou žiačkou Natália Fedorková, Vojaci očami detí, Medový štetec, Voda pre život- život pre vodu.

   Úspešnou akciou bol Deň otvorených dverí, keď sme vo priestoroch školy privítali predškolákov a ich rodičov. Pripravili sme pre nich divadelné predstavenie a rôzne zaujímavé workshopy.

   V závere školského roku štvrtáci absolvovali pobyt v Škole v prírode v rekreačnom zariadení v Ždiari.

§ 2. ods. 1 d

Údaje o počte žiakov

Počet žiakov školy: 371

Počet tried: 19

Podrobnejšie informácie:

Ročník:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

Spolu

počet tried

2

2

2

3

2

2

2

2

2

19

počet žiakov

33

42

31

52

43

43

43

39

45

371

z toho v ŠKD

28

33

23

37

 

 

 

 

 

121

§ 2. ods. 1 e

Zamestnanci

Pracovný pomer:

Počet pedagogických zamestnancov - fyzické osoby: 45

Z toho:

28 učiteľov ZŠ

4 vychovávateľky ŠKD

5 katechéti

4 asistentov učiteľa

4 inkluzívny tím

Pracovný pomer

Výchovno - vzdelávací proces v školskom roku 2022/2023 zabezpečovalo:

25 pedagógov s trvalým pracovným pomerom,

3 pedagógovia na dobu určitú

5 katechétov so zníženým pracovným úväzkom,

4 vychovávateľky ŠKD s trvalým pracovným pomerom

1 asistent s trvalým pracovným pomerom

3 asistenti na dobu určitú

4 inkluzívny tím - špeciálny pedagóg, sociálny pedagóg,2 asistenti učiteľa - projekt

Nepadagogických zamestnancov na škole pracovalo 13

Z toho:

2 pracovníčky THP, 1 školník - údržbár,

1 vedúca školskej jedálne, 5 pracovníčok v kuchyni - všetci s trvalým pracovným pomerom

4 upratovačky

 

Pracovný pomer

Počet pedag. prac.

Počet nepedag. prac.

Počet úväzkov pedag. prac.

Počet úväzkov nepedag. prac.

TPP

32

13

32

13

DPP

 

 

 

 

Znížený úväzok

5

0

5

0

ZPS

3

0

3

 

Na dohodu

0

0

 

 

§ 2. ods. 1 f

Kvalifikovanosť pedagogických pracovníkov

Všetci pracovníci na škole spĺňajú predpísanú kvalifikáciu.

počet

nekvalifikovaných

kvalifikovaných

spolu

učiteľov

0

28

28

vychovávateľov

0

4

4

katechéti

0

5

5

asistentov

0

4

4

inkluzívny tím

 0

4

4

 

 

 

 

Spolu

0

45

45

Predmety vyučované nekvalifikovane

   Nekvalifikovane sa v školskom roku 2022/2023 vyučovala OBN v 6. a 9. roč. a INF. v 5.- 9. roč. Na I. stupni sa vyučovali všetky predmety kvalifikovane.

 

Predmet

Trieda

Odučených neodborne

%neodborne, odučených

Hudobná výchova

 

0

0

Telesná výchova

 

0

0

Etika/náboženstvo

 

0

0

Vlastiveda

 

0

0

Slovenský jazyk a lit.

 

0

0

Cudzí jazyk

 

0

0

Matematika

 

0

0

Prvouka

 

0

0

Výtvarná výchova

 

0

0

Prírodoveda

 

0

0

Pracovné vyučov.

 

0

0

Infor. výchova

 

0

0

Spolu I. stupeň

 

0

0

 

 

 

 

II. stupeň

 

 

 

Slovenský jazyk a lit.

 

0

0

AJ,NJ,RJ

 

0

0

Matematika

 

0

0

Dejepis

 

0

0

Zemepis

 

0

0

Občianska výchova

 

8

 0

Fyzika

 

0

0

Chémia

 

0

0

Prírodopis

 

0

0

Tech. vých. a inform.

 

10

0

Výtvarná výchova

 

0

0

Hudobná výchova

 

0

0

Telesná výchova

 

0

0

Etická/Nábož. vých.

 

0

0

Športová príprava

 

0

0

Spolu II. Stupeň

 

18

0

§ 2. ods. 1 g

Prehľad výsledkov súťaží a olympiád

Olympiáda v anglickom jazyku - obvodné kolo

kategória A

Daniel Paranič - 1. miesto 7.a

kategória B

Martina Kaščáková- 3. miesto 9.a

Čítam, recitujem pre radosť - školské kolo

1. miesto 8.a - Tomáš Kačmár

2. miesto 7.b - Andrea Haľková

3. miesto 8.b - Jakub Žemlička

Aktivity a prezentácia na verejnosti

   Všetky kultúrno-spoločenské aktivity, podujatia, výsledky v súťažiach škola prezentuje v regionálnej tlači a prostredníctvom vlastnej webovej stránky.

September-aktivity September- exkurzia/výlet Koncert/kino/divadlo

•Dukelský beh mieru Cvičenie v prírode Výchovný koncert LENART.

•Spustenie schránky dôvery

•DOD- krajší deň

•Biela pastelka

•Dobrovoľníctvo- daruj krajší deň

 

November- aktivity November- Koncert/kino/divadlo

•Beseda s psychologičkou Stará dievka a čert.

•Slávnostné prijatie zmluvy proti šikanovaniu

•Bubnovačka

•Poznáš prácu svojich rodičov? Beseda 9.roč

•Prednáška o škodlivosti fajčenia 7.roč

•Rómsky talent- okresná súťaž

December- aktivity December- Exkurzia/výlet

•Koľko lásky sa zmestí do krabičky Adventná Budapešť

•Stromček spolupatričnosti

•Mikuláš na našej škole

•Viflejemskyj večur

•Obchodovanie s ľuďmi - beseda s policajtkou

•Vianočná burza na pešej zóne

•Vianočná burza+ besiedka

Január - aktivity    Január- exkurzia/výlet

•Bude moje rozhodnutie správne? 9 roč. Hodina dejepisu v teréne

•Beseda o II. Svetovej vojne Návšteva SŠ v Stropkove

•Beseda pre rómskych žiakov Lyžiarsky výcvik - Vernár

•Medzinárodný deň bez internetu

Február - Aktivity Február- exkurzia/výlet

•Stretnutie rodičov žiakov 9. ročníka s riaditeľmi SŠ Návšteva technického múzea(6-7.roč)

•Hviezdoslavov Kubín

•Valentínsky fotokútik

•Trh práce - 9. ročník

•Karneval Február- kino/koncert/divadlo

•Korčuliarsky výcvik Anglické divadlo (5-9.ročník)

•Piesne našich babičiek

•Volejbalový turnaj pre učiteľov a zamestnancov

Marec- Aktivity Apríl- Aktivity Apríl/koncert

•Volejbalový turnaj- cena primátorky Zápis do prvého ročníka Tri prasiatka

•Knižná burza Komenčáci na ľade

•Global money week (5-9.ročník) Midi volley-Chlapci

•Hodina deťom- zbierka Tvorivé dielne pre rómskych žiakov+koncert

•Testovanie 9 Vedomostný kvíz s rómskou tematikou

•Svetový deň vody Deň Zeme

•Midi volley- okresné kolo Krajské kolo STREET-PO

•Plávanie- okresné kolo Slávik Slovenska- Školské kolo

•Čitateľský maratón 3.ročník Turnaj vo volejbale PL

•Klokanko (1-5.ročník)

•Prednáška o poruchách príjmu potravy 8.ročník

•Ekonomická olympiáda

•Odznak všestrannosti

•Deň učiteľov - Slávnostná akadémia

Máj - Aktivity    Máj- exkurzia/výlet Kino/divadlo

•MC DONALD CUP Škola v prírode- Ždiar Deň Matiek

•Krajské kolo MIDI VOLLEY Hvezdáreň Roztoky (8.roč)

•Depistáž čítacích schopností (1. až 5. ročník

•Mas wrestling

•Modrý gombík

•Hodžov novinový stánok

•Pohlavné ochorenia 9.ročník prednáška

•Čas premien- prednáška 7. ročník dievčatá

Jún- aktivity    Jún- exkurzia/výlet

•Otvorené majstrovstvá SR GRANDEN- Demänová Turistický pobyt- Medvedie 9.b

•Volejbalový turnaj v Jasle Školský výlet- Krakov 6.a

•MDD- Pešia zóna Školský výlet- Košice 2-3.roč

•Leto s knihou 1-2.roč Školský výlet Spišská N. Ves 5.roč

•Športové odpoludnie pre rodičov, žiakov, učiteľov Školský výlet- Stará Ľubovňa 6-7. roč.

•Cesta k emocionálnej zrelosti 8.roč Školský výlet- Budapešť

•Úprava tried, práce v okolí školy Školský výlet- Stropkov 1.ročník

Cvičenie v prírode a ochrana života a zdravia 1-9.roč.

§ 2. ods. 1 h

Projekty

V školskom roku 2022/2023 boli školou realizované projekty:

Projekt: Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II

Projekt pokračoval ďalší rok

   Zameraný je na zníženie a zabránenie predčasného skončenia školskej dochádzky a podporou prístupu ku kvalitnému základnému vzdelávaniu vrátane formálnych, neformálnych a bežných spôsobov vzdelávania za účelom opätovného začlenenia do vzdelávania a prípravy. Cieľom projektu je zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov. V rámci projektu sme zamestnali 2 asistentov učiteľa, 0,5 špeciálneho pedagóga a 1 sociálneho pedagóga.

Projekt: NP Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patologických javov v školskom prostredí“.

   So žiakmi sme realizovali testovanie: Moja voľba, Sleduj svoj cieľ, Voľba strednej školy a vypracovávali evalvačné správy. V rámci počítačovej profesijnej a pracovnej diagnostiky sme v Programe COMDI testovali žiakov so ŠVVP a výsledky počítačovej diagnostiky študijno-profesijných predpokladov sme spracovali vo forme záverečnej správy, s ktorou sme oboznámili rodičov a žiakov. Súčasťou projektu bol aj plán práce výchovného poradcu a učebné osnovy pre predmet Voľba povolania, ku ktorým sme spracovávali evalvačné správy. ZŠ získala odborné metodické materiály a literatúru k danej problematike(Z: PaedDr. Cahajlová)

Program Cesta k emocionálnej zrelosti pre žiakov 7.- 8. ročníka

Program prevencia šikanovania na ZŠ pre žiakov 5. ročníka

   Šikanovanie v škole je komplexným problémom pedagogickým, psychologickým, sociologickým a predovšetkým mravným.

   Naša škola v spolupráci s rodinou a so žiakmi v rámci proklamovaného úsilia „o humanizáciu a demokratizáciu školy zahrnula aj „boj“ proti neúnosnej agresivite a šikanovaniu v škole, a to predovšetkým formovaním jednoznačne odmietavého postoja k nehumánnym činom, k akým šikanovanie nepochybne patrí.

   K dosiahnutiu vytýčeného cieľa výchovná poradkyňa v tomto školskom roku realizovala so žiakmi 9. ročníka projekt Šikanovanie a možnosti prevencie na ZŠ.

Program bol rozdelený na 5 stretnutí v rozsahu 10 vyučovacích hodín.

1. Naše pravidlá. Vyjadrovanie a komunikácia citov a pocitov.

2. Sebapoznanie.

3. Empatia - základné zručnosti emocionálnej a kognitívnej empatie. Riešenie modelových situácií pomocou asertívnych techník.

4. Prosociálne správanie - spolupráca.

5. Spoluprácou sa naše sily znásobia.  (Z: PaedDr. Cahajlová)

Projekt: IT Akadémia

    V roku 2018 sa naša škola prihlásila do projektu IT Akadémia - vzdelávanie pre 21. storočie, ktorý je zameraný na motiváciu žiakov ZŠ a SŠ pre štúdium informatiky, IKT, prírodných a technických vied, rozvoj digitálnej gramotnosti, osobnostného rozvoja a komunikačných kompetencií. Aktivity sa realizujú v úzkej spolupráci s IT firmami na báze partnerstva so školami. Inovácia vzdelávania v rámci Školských vzdelávacích programov je zameraná na aktualizáciu obsahu, metód a foriem výučby matematiky, informatiky, prírodovedných predmetov a odborných predmetov smerom k dôslednej a zmysluplnej implementácii IKT nástrojov do vzdelávania. Vytvorené inovatívne metodiky sú zamerané predovšetkým na rozvoj bádateľských kompetencií žiakov ZŠ a SŠ.V rámci tohto projektu sme boli vybraní ako škola, ktorá získala IT Science Lab pre ZŠ, ktorý obsahuje rôzne technologické kúsky, ako napríklad 3D tlačiareň. Žiaci sa môžu tešiť aj z inteligentného pera so záznamom pohybov na akomkoľvek kancelárskom papieri. V škole ďalej pribudla aj meteostanica s meraním teploty, barometrického tlaku a vlhkosti, ktorá umožňuje nahrávanie nameraných údajov na server. A súčasťou spomínaného IT Science Lab je napr. aj vozíčkový systém na štúdium pohybu, kamera pre mikropočítač, ale aj ďalšie technologické kúsky pre predmety INF, M, F, CH, B a G.

    V rámci tohto projektu sme v tomto školskom roku získali aj pozíciu školského digitálneho koordinátora. Túto pozíciu na škole vykonával - Mgr. V. Šlepecký

Projekt: Moderné učebne na škole

     V rámci projekt Odborné učebne z roku 2017, boli konečne vybavené odborné učebne učebnými pomôckami. V našej škole sme dostali pomôcky do učebne biológie, pomôcky a zariadenie do školskej dielne - na technickú výchovu, vybavenie jazykovej učebne a vybavenie počítačovej učebne.

Projekt: Modul MMA

    Projekt MŠVVaŠ SR, ktorého cieľom je priniesť na hodiny telesnej výchovy inovatívny obsah, inšpirovať učiteľov a predstaviť žiakom rozmanité možnosti trávenia voľného času.

    V priebehu februára a mája naši žiaci 2. -4. ročníka absolvovali s trénerom Ing. Marekom Herdom Modul MMA 3x2 hod/ - úpolové športy pre 1. stupeň. Zmiešané bojové umenie žiakov učí k vzájomnému rešpektu a disciplíne. nakoľko MMA je mix bojových umení, deti mali možnosť vyskúšať si z každého bojového športu niečo iné prostredníctvom hry, lebo HRA je základom detskej sebarealizácie. Zároveň si deti osvojili základy bojových umení, samozrejme bezkontaktne - postoje, pády, prípadne údery a kopanie na tréningových pomôckach. MMA a úpolové športy sú u žiakovi populárne a našim žiakom sa to veľmi páčilo.

§ 2. ods. 1 i

Výsledky inšpekčnej činnosti

V danom školskom roku nebola na škole školská inšpekcia.

Kontroly boli vykonané v priebehu školského roka:

- stav hygieny na škole, v školskej jedálni a dodržiavanie hygienických a technických

- požiadaviek v telocvični - pracovníci regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Svidníku

- kontrola telocviční a ich zariadení - EKOTEC Bratislava

- kontrola protipožiarneho zabezpečenia.

Pri uvedených kontrolách neboli zistené na škole žiadne nedostatky.

§ 2. ods. 1 j

Materiálno-technické podmienky

    V súvislosti so zabezpečením výchovno - vzdelávacieho procesu dôležité miesto má materiálno-technické vybavenie.

   Škola v školskom roku 2022/2023 poskytla žiakom a pedagógom dôstojné priestory pre svoju prácu. Vyučovalo sa v moderných triedach a špeciálnych učebniach chémie, fyziky, 2 počítačových učebniach, jazykovej učebni, klubovni. Svojim moderným vybavením sa vytvorilo príjemné pracovné prostredie pre žiakov.

   Máme 28 učební,(z toho dve na vyučovanie cudzích jazykov, jednu na vyučovanie chémie a fyziku, dve počítačové triedy, školskú knižnicu ),       10 kabinetov, 1 dobre vybavenú telocvičňu a posilňovňu, školské ihrisko, dielňu na technickú výchovu, 3 oddelenia ŠKD, školskú cvičnú kuchynku, klubovňu a školskú kuchyňu s jedálňou ( 450 stravníkov ).

   Každý školský rok sa snažíme o do vybavenie kabinetov učebnými pomôckami. Podarilo sa nám zväčšiť zbierky pomôcok v kabinetoch. Na pomerne dobrej úrovni je vybavenie školy počítačovou technikou /87 počítačov a 20 notebookov/ a pre skvalitnenie vyučovacieho procesu využívame 18 interaktívnych tabúľ, učebňu s 20 tabletami, dataprojektory, ozvučovaciu techniku a ostatnú audiovizuálnu techniku - laboratórium IT. Pre spríjemnenie voľného času a pobytu vonku sme začali dotvárať exteriér školy.

V posledných mesiacoch sa začal realizovať aj projekt: Moderné učebne na škole.

§ 2. ods. 1 k

Úspechy a nedostatky

Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky:

- športové súťaže a výchova mladých športových talentov,

- výchovno-vzdelávacie výsledky, predmetové súťaže a olympiády

- preventívne programy s protidrogovou tematikou,

- matematická gramotnosť

- finančná gramotnosť

- environmentálna výchova,

- literárna činnosť žiakov

- preventívne programy proti šikanovaniu

- preventívne programy na sebapoznávanie

- práca s problémovými žiakmi a žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potreba

Pozitívne javy vo vyučovaní:

- väčšina učiteľov využíva modernú techniku, aktivačné metódy a nové trendy učenia

- učitelia využívajú pozitívne hodnotenie,

- všetci sa snažia využívať spätnú väzbu a používať hodnotenie žiaka spolužiakmi.

Oblasti, v ktorých sú nedostatky a treba úroveň výchovy a vzdelávania zlepšiť:

- zvyšovať záujem o získavanie poznatkov a vedomostí

- zlepšenie školskej dochádzky

- sústavne skvalitňovať správanie žiakov

- viac využívať nové formy a metódy práce

Negatívne javy vo vyučovaní:

- využívať a ovládať online vyučovanie vo všetkých predmetoch

- využívať častejšie spätnú väzbu,

- uplatňovať sebahodnotenie,

Návrh východísk pre budúci školský rok:

- všetci učitelia PK a MZ budú pracovať s vlastnými opatreniami na zvýšenie kvality vedomosti

žiakov a slušného správania sa, dochádzky do školy

- zabezpečiť väčšiu mieru účasti rodičovskej verejnosti s flexibilitou školy, upevňovať putá

medzi rodinou a školou,

- pokračovať v zdokonaľovaní sa vo vyučovaní online formou

- pokračovať v zavádzaní interaktívneho vyučovania a nových trendov do vyučovacieho

procesu,

- podchytiť talentovaných žiakov.

§ 2. ods. 3 a

ŠVVP na ZŠ

Počet žiakov so ŠVVP: 25

   Počas školského roka 2022/2023 sme pracovali so žiakmi so ŠVVP. Boli to žiaci s rôznymi diagnózami : s mentálnym postihnutím - 1 žiak, so sluchovým postihnutím - 1 žiak, s telesným postihnutím - 1 žiak, s vývinovými poruchami - poruchy pozornosti a poruchy učenia - 20 žiakov, s poruchami správania - 1 žiak, a nadaní žiaci - 1. Všetci žiaci mali vypracované individuálne výchovnovzdelávacie plány, podľa, ktorých pracovali počas celého roka. Okrem pedagógov sa žiakom venovali aj pedagogickí asistenti a odborní zamestnanci. Žiaci so ŠVVP prospeli.

   Zvýšenú pozornosť a individuálny prístup sme upriamili na pomoc deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Pre účely skvalitnenia integrovaného vzdelávania so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sme spolupracovali s CPPPaP Svidník a CŠPP vo Svidníku, CŠPP Humenné, CPPPaP v Stropkove, CŠPP vo Vranove nad Topľou, Súkromným CŠPP v Tročanoch a CŠPP v Prešove.

   Podľa IVVP sa vzdelávalo 25 žiakov, z uvedeného počtu sa 2 žiaci vzdelávali podľa učebných osnov ŠZŠ variant A- 1 žiačka, variant B- 1 žiak.

§ 2. ods. 3 b

Zapísaní žiaci

Počet zapísaných prvákov k 30.6.2022: 33/ 14

Skutočný počet žiakov 1.ročníka k 15.9.2021: 32/ 14

Počet detí s odloženou školskou dochádzkou: 1/ 0

Ukončenie školskej dochádzky na ZŠ k 30.6.2023 : 46

 

Nižší ročník

5.roč.

6.roč.

7.roč.

8.roč.

9.roč.

Spolu

Počet žiakov

 

 

 

 

 

 

 

§ 2. ods. 3 d

Prijatí na SŠ

   Kompletizovali sme prihlášky pre 46 žiakov, z uvedeného počtu je 45 žiakov 9. ročníka, 1 žiačka 8. ročníka, ktorá sa zaujímala o štúdium na bilingválnom gymnáziu.

Z uvedeného počtu žiakov 9. ročníka bolo prijatých:

Gymnázium 14 žiakov - 31,10 %

SZŠ 1 žiačka - 2,20 %

SPŠ 4 žiaci - 8,90 %

Konzervatórium 1 žiačka - 2,20

ŠUP 1 žiačka - 2,20 %

OA 6 žiaci - 13,35 %

SOŠ, Spojené školy 4. ročné študijné odbory 16 žiakov - 35,60%

SOŠ 3. ročný učebný odbor 2 žiačky - 4,45 %

OUI 1 žiačka - 1,85 %

Z uvedeného počtu 1 žiačka z 8. b triedy bola prijatá na bilingválne gymnázium v Prešove.

§ 2. ods. 3 e

Klasifikácia tried

Trieda

1AJ

BIO

CZP

DEJ

ETV

FYZ

GEG

HUV

CHE

INF

MAT

NBV

2NJ

OBN

PVC

1.A

1

 

 

 

1

 

 

1,11

 

 

1,37

1

 

 

 

1.B

1

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1,14

1

 

 

 

2.A

1,06

 

 

 

1

 

 

1

 

1

1,41

1

 

 

 

2.B

1,11

 

 

 

1

 

 

1

 

1

1,37

1

 

 

 

3.A

1,13

 

 

 

 

 

 

1

 

1

1,56

1

 

 

1

3.B

1,5

 

 

 

 

 

 

1

 

1

1,54

1

 

 

1

4.A

1,76

 

 

 

1

 

 

1

 

1

1,76

1

 

 

1

4.B

1,33

 

 

 

1

 

 

1

 

1

1,44

1

 

 

1

4.C

1,75

 

 

 

1

 

 

1

 

1,13

1,63

1

 

 

1

5.A

1,89

2,22

 

2,17

1

 

1,83

1

 

1,17

2,28

1

 

 

 

5.B

1,57

1,87

 

1,7

1

 

1,52

1,09

 

1,17

1,74

1

 

 

 

6.A

2,26

2,26

 

2,26

1

2,26

1,89

1

 

1,11

2,53

1,11

 

1,32

 

6.B

2,83

2,7

 

2,78

1

3,04

2

1

 

1,04

3,09

1,26

 

1,35

 

7.A

2,37

2,53

 

2,32

1

2,47

1,63

1

2,05

1

2,74

1

2,43

1,63

 

7.B

1,7

1,8

 

1,8

 

2,2

1,4

1,05

1,65

1

2,05

1

2,38

1,2

 

8.A

2

2,47

 

2,33

1

2,87

2,07

1,13

2,8

1,2

2,87

1

2,71

1,53

 

8.B

1,77

1,86

 

2

1

2,41

1,5

1,05

1,82

1

1,95

1

1,89

1

 

9.A

1,57

1,81

 

2,38

1

2,29

1,24

 

2,33

1,1

2,62

1

2,4

1,05

 

9.B

1,67

1,67

 

1,71

1

2,17

1,08

 

1,92

1

2,42

1

2

1

 

 

Trieda

PSP

PDA

PVO

RGZaVV

RVK

RKM

RSF

RSJ

2RJ

SJL

SPR

STD

SRL

THD

TSV

1.A

 

 

1,11

 

 

 

 

 

 

1,47

1

 

 

 

1,11

1.B

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1,5

1

 

 

 

1

2.A

 

 

1,35

 

 

 

 

 

 

1,71

1

 

 

 

1

2.B

 

 

1,32

 

 

 

 

 

 

1,47

1

 

 

 

1

3.A

 

1,13

 

 

 

 

 

 

 

1,44

1

 

 

 

1

3.B

 

1,08

 

 

 

 

 

 

 

1,69

1

 

 

 

1

4.A

 

1,82

 

 

 

 

 

 

 

2,12

1

 

 

 

1

4.B

 

1,11

 

 

 

 

 

 

 

1,61

1

 

 

 

1

4.C

 

1,81

 

 

 

 

 

 

 

1,56

1

 

 

 

1

5.A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2,5

1

 

 

1

1

5.B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1,91

1,22

 

 

1

1

6.A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2,47

1

 

 

1

1,15

6.B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3,17

1,04

 

 

1,04

1,09

7.A

 

 

 

 

 

 

 

 

2,17

2,58

1,11

 

 

1

1,11

7.B

 

 

 

 

 

 

 

 

1

1,95

1

 

 

1

1,1

8.A

 

 

 

 

 

 

 

 

2,63

2,8

1

 

 

1,07

1,36

8.B

 

 

 

 

 

 

 

 

1,23

2,23

1

 

 

1

1

9.A

 

 

 

 

 

 

 

 

1,19

2,14

1

 

 

1

1

9.B

 

 

 

 

 

 

 

 

1,7

2,33

1

 

 

1

1,04

 

Trieda

THF

VEU

VLA

VUM

VYV

ZVaZMP

1.A

 

 

 

 

1

 

1.B

 

 

 

 

1

 

2.A

 

 

 

 

1

 

2.B

 

 

 

 

1

 

3.A

 

 

1

 

1

 

3.B

 

1

1,17

 

1

 

4.A

 

 

1,18

 

1

 

4.B

 

 

1,22

 

1

 

4.C

 

 

1,25

 

1

 

5.A

 

 

 

 

1

 

5.B

 

 

 

 

1

 

6.A

 

 

 

 

1

 

6.B

 

 

 

 

1

 

7.A

 

 

 

 

1

 

7.B

 

 

 

 

1

 

8.A

 

 

 

 

1

 

8.B

 

 

 

 

1

 

9.A

 

 

 

 

1

 

9.B

 

 

 

 

1

 

Prospech žiakov

Trieda

Počet

Prospeli

Neprospeli

Neklasifikovaní

1.A

19

19

0

0

1.B

14

14

0

0

2.A

21

21

0

4

2.B

21

21

0

2

3.A

16

16

0

0

3.B

15

15

0

2

4.A

17

17

0

0

4.B

18

18

0

0

4.C

17

17

0

0

5.A

20

20

0

4

5.B

23

23

0

0

6.A

20

18

2

1

6.B

23

23

0

0

7.A

23

23

0

4

7.B

20

20

0

0

8.A

17

17

0

2

8.B

22

22

0

0

9.A

21

21

0

0

9.B

24

24

0

0

§ 2. ods. 5 a

Finančné a hmotné zabezpečenie

  1. Dotácie zo štátneho rozpočtu na žiakov

 

Spolu : 958 485 €

 

Prevádzkové náklady – 822 158 €

Osobné náklady – 136 327 €

Nenormatívne fin. prostriedky – 145 688 €

2. Príspevky na čiastočnú úhradu nákladov spojených s hmotným zabezpečením školy od rodičov alebo inej osoby, ktorá má voči žiakovi vyživovaciu povinnosť.

3. Finančné prostriedky prijaté za vzdelávacie poukazy a spôsob ich použitia v členení podľa financovaných aktivít.

Dotácia – 9330 €

Použitie – osobné náklady – 7660

                prevádzkové náklady - 1670

4. Finančné prostriedky získané od rodičov alebo zákonných zástupcov žiakov, právnických osôb alebo fyzických osôb a spôsob ich použitia v členení podľa finančných aktivít

 

5. Iné finančné prostriedky získané podľa osobitných predpisov

Originálne kompetencie – 216 662 €

Z toho – ŠJ – 113 142 €

              ŠKD – 103 520 €

Príjmy – 27 704 €

 

§ 2. ods. 5 b

Voľnočasové aktivity

Výchovné poradenstvo

   V oblasti výchovného a kariérneho poradenstva sme plnili úlohy, ktoré vyplývali z informácii v pokynoch - Sprievodca školským rokom.

   Plnili sme úlohy: informačné, odborno-metodické, výchovno-poradenské, koordinačné.

   Spolupracovali sme s organizáciami CPPPaP, CŠPP, ÚPSV a rodiny, ŠVS, rodičmi, pedagógmi, triednymi učiteľmi, koordinátormi a odbornými pracovníkmi.

   Spracovali sme podklady k celoslovenskému testovaniu T-5-2023 , ktoré bolo zrušené a podklady pre T9-2023.

   Zvýšenú pozornosť a individuálny prístup sme upriamili na pomoc deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Pre účely skvalitnenia integrovaného vzdelávania so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sme spolupracovali s CPPPaP Svidník a CŠPP vo Svidníku, CŠPP Humenné, CPPPaP v Stropkove, CŠPP vo Vranove nad Topľou, Súkromným CŠPP v Tročanoch a CŠPP v Prešove. Spolupracovali sme s dobrovoľníckym centrom vo Svidníku.

   Podľa IVVP sa vzdelávalo 29 žiakov, z uvedeného počtu sa 1 žiak vzdelával podľa učebných osnov ŠZŠ variant A a 1 žiak podľa variantu B.

   Zvýšenú pozornosť sme venovali žiakom 1. a 5. ročníka pri adaptácii na nové prostredie.

   Prvý krát sme realizovali aj pomoc starších žiakov z 8. B triedy 2 žiaci pomáhali pri adaptácii žiakov 5. ročníka pod názvom- KMOTOR, KMOTRA.

   Realizovali sme aktivity a programy zamerané na prevenciu a elimináciu rizikového správania - záškoláctvo, šikanovanie, zvýšené násilie a začínajúcu trestnú činnosť.

   Pri poskytovaní aktuálnych informácií o možnostiach štúdia na SŠ sme využívali počítačové programy Proforient, Cesta k povolaniu, proskoly.

   Žiaci 8.a 9. ročníka na portáli www.proskoly.cz/sk využívali Test voľby povolania, publikácie „ Ako na stredné školy?“, Sprievodca neštátnymi školami“ zverejnené na webovom sídle CVTI SR, „Mapa regionálneho školstva“ a systém duálneho vzdelávania zverejnenej na www.potrebyovp.sk a www.dualnysystem.sk. Každý žiak získal aj publikáciu „KAM PO ZAKLADNEJ“? v ktorej našli veľký prehlaď stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. Informáciu mali možnosť získať aj v na stránke www.kamPO.sk V priebehu školského roka sme využívali informácie o aktuálnej ponuke učebných miest pre nasledujúci školský rok v systéme duálneho vzdelávania zverejnenej na www.potrebyovp.sk a www.dualnysystem.sk. Žiakom a rodičom sme poskytovali informácie o dobrovoľníctve ako jednom zo spôsobov získavania a rozvoja nových zručností, kompetencií a skúseností, ktoré môžu prispieť k ich informovanému rozhodnutiu sa pre určité povolanie alebo k výberu ďalšieho študijného zamerania. Cieľom je podporovať vzájomné prepájanie dobrovoľníctva a získaných kompetencií s osobným a budúcim profesijným životom detí a mládeže. Pre rodičov sme organizovali stretnutie s riaditeľmi SŠ z okresu Svidník a Stropkov, ktorí informovali rodičov o možnostiach štúdia na SŠ, prijímacom konaní, štatistikách naplnenosti odborov. V druhej časti stretnutia výchovná poradkyňa informovala rodičov o podávaní prihlášok elektronickou formou cez Edupage, rizikách pri voľbe SŠ a o celoslovenskom testovaní žiakov 9. ročníkov.

   Žiakom a rodičom sme poskytovali poradenstvo a konzultácie o možnostiach štúdia v študijných resp. učebných odboroch, duálnom vzdelávaní, pláne výkonov, štatistike naplnenie v 1. a 2. kole prijímacích skúšok a záujmoch žiakov formou skupinových i individuálnych konzultácii. Aktuálne informácie o predbežnom záujme, poradí žiaka na základe výchovno-vzdelávacích výsledkov a Testovania T-9, žiaci získavali individuálne u výchovnej poradkyne. Štatisticky sme spracovali zostavy a zmeny záujmov žiakov.

   Kompletizovali sme prihlášky pre 46 žiakov, z uvedeného počtu je 45 žiakov 9. ročníka, 1 žiačka 8. ročníka, ktorá sa zaujímala o štúdium na bilingválnom gymnáziu.

Z uvedeného počtu žiakov 9. ročníka bolo prijatých:

Gymnázium 14 žiakov - 31,10 %

SZŠ 1 žiačka - 2,20 %

SPŠ 4 žiaci - 8,90 %

Konzervatórium 1 žiačka - 2,20

ŠUP 1 žiačka - 2,20 %

OA 6 žiaci - 13,35 %

SOŠ, Spojené školy 4. ročné študijné odbory 16 žiakov - 35,60%

SOŠ 3. ročný učebný odbor 2 žiačky - 4,45 %

OUI 1 žiačka - 1,85 %

Z uvedeného počtu 1 žiačka z 8. b triedy bola prijatá na bilingválne gymnázium v Prešove.

Individuálne poradenstvo pre voľbu povolania

• Individuálne konzultácie s problémovými žiakmi a žiakmi nerozhodnutými.

• Individuálna orientácia talentovaných žiakov a žiakov so ŠVVP v 8. a 9. roč.

• Poskytovali sme individuálne konzultácie rodičom žiakov a žiakom, ktorých

indikovaná diagnóza predurčuje priznanie ZPS a individuálne začleneným žiakom, ktorí sa vzdelávajú podľa IVVP. Pomoc pri náhradnej voľbe.

• Individuálna práca so žiakmi - príprava na talentové skúšky.

• Individuálne konzultácie pri vyhodnotení záujmového dotazníka a ďalšie možnosti štúdia.

• Individuálne konzultácie sme poskytovali žiakom, ktorí navštevujú ZŠ 9. rokov a majú záujem plniť povinnú školskú dochádzku na SOŠ.

Skupinové poradenstvo pre voľbu povolania

• Beseda so žiakmi v 9.a,b o možnostiach štúdia na SŠ a informačnom portáli

„Mapa regionálneho školstva“ http://mapaskol.iedu.sk

• Besedy pre žiakov so zástupcami SŠ v rámci Prešovského kraja o možnostiach štúdia. „Čo ponúka môj región?“

• Poznám prácu svojich rodičov? Beseda pre žiakov 9, 8. 7. ročníka

• Posúď svoje túžby, predstavy a očakávania. Posúď svoje schopnosti, školský výkon, záujem, silné a slabé stránky a rozhodni sa! Aktivity pre žiakov 8. - 4 stretnutia.

• „Test voľba povolania“ v rámci zakúpenia licencie Proskoly.cz/sk pre žiakov 8 a 9. ročníka a poradenský rozhovor pre žiakov a ich rodičov.

• Usmernenie k podávaniu online prihlášok na SŠ v 9.a a 9.b.

• Moja budúcnosť, ako ju vidím ja? Žiaci 7.a, 7.b

• Aktivity na tému: Kto som?, Čo robiť?, Ako na to? Zamerané na voľbu povolania. 9. ročník.

• Beseda so žiakmi o učňovských povolaniach - model duálneho vzdelávania.

Remeslo má zlaté dno.

• Čo chcem dokázať? Odmenou za prácu môže byť? Beseda pre žiakov 8. ročníkov.

• PL- Voľba povolania - vyhodnotenie a diskusia so žiakmi 8 ročníkov.

• Čo sa mi darí, čomu sa radšej vyhnem- beseda pre žiakov 7. a , 7. b triedy o voľbe povolania.

Besedy v oblasti informačnej, výchovno-poradenskej a preventívnej:

• V oblasti výchovného poradenstva sme v priebehu školského roka poskytovali

metodickú a poradenskú pomoc pri riešení aktuálnych výchovných, profesijných

a vzdelávacích problémoch.

• V preventívnej oblasti sme prijímali opatrenia na zabezpečenie disciplíny v škole, ktoré boli zlučiteľné s ľudskou dôstojnosťou žiaka - riadili sme sa heslom:“ konať v najlepšom záujme dieťaťa“ !

• Beseda s psychologičkou Mgr. R. O Tooleovou - medziľudské vzťahy pre žiakov 8.b triedy.

Ponuka a dopyt na trhu práce.

• V spolupráci s Úradom práce sociálnych vecí a rodiny oddelenia poradenstva

vzdelávania v Bardejove ( K. Ondiaková, M. Nováková, ) sme pre žiakov 8. a 9. ročníkov

zorganizovali stretnutie zamerané na: nezamestnanosť v okrese Svidník, Bardejov, trh práce,

dopyt a ponuka, TOP požadované odvetvia, TOP požadované profesie, perspektívne

neperspektívne povolania, Profesijné hodnoty a “Ako sa správne rozhodnúť“.

Súčasťou celoročnej práce so žiakmi je realizácia projektov, programov a celoslovenských kampaní:

1. Žiaci 7 a 8. ročníkov boli v rámci profesijnej orientácie zapojení do 3. ročníka súťažno- vzdelávacej aktivity „PODPOR SVOJ ODBOR“ v oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, lesníctva a veterinárstva. Triedny kolektív 7. a triedy získal v rámci Slovenska finančnú odmenu vo výške 100 eur. V tejto triede si žiaci so záujmom pozreli najviac vzdelávacích videí s cieľom oboznámiť sa s rôznymi povolaniami.

2. Spoluprácou sa naše sily znásobia. Preventívny program pre žiakov 5.b triedy.

3. “STOP NÁSILIU“ Preventívny program v rámci prevencie šikanovania na ZŠ

pre žiakov 5.a triedy- 10 stretnutí

4. Slávnostné prevzatie Školskej zmluvy v boji proti šikanovaniu triednym učiteľom a žiakom za triedu.

5. Prevencia závislosti - 8. ročník 2 stretnutia

6. Cesta k emocionálnej zrelosti- 7. ročník kombinovaná skupina.

7. Moja prvá smerová voľba- 5 stretnutí so žiakmi 9. ročníkov.

8. 10 základných krokov k správnemu rozhodnutiu. 9. ročníkov

9. Zapájali sme sa do dobrovoľníckych aktivít zameraných na rozvoj kompetencií s osobným

a budúcim profesijným životom detí a mládeže.

10. Medzinárodná kampaň - Global Money Wek 2022, v termíne od 20.03.2023 do 26.03.20233,

11. Projekt – Poď do toho- zameraný na poisťovníctvo.

12. Edukačný projekt - pre lepšiu budúcnosť.

Výchovná poradkyňa: PaedDr. Viera Cahajlová

Prevencia drogových závislosti

   Plán práce koordinátora prevencie drogových závislostí bol skoncipovaný na základe Pedagogicko-organizačných pokynov na školský rok 2022/2023, úloh Koncepcie prevencie drogových závislostí v rezorte školstva, Dohovoru o právach dieťaťa, Národnej protidrogovej stratégie, Listiny ľudských práv, nového Štátneho vzdelávacieho programu, Školského vzdelávacieho programu, plánu práce školy, nového Vnútorného poriadku školy a výsledkov analýzy prevencie drogových závislostí v minulom školskom roku.

   Prevencia drogových závislostí bola jednou z hlavných výchovných priorít školy. Výchovno-vzdelávací proces sme sa zamerali na podporu kvality života, prosociálnu orientáciu jednotlivca, zdravý životný štýl, podporu duševného zdravia a ochranu vlastného zdravia.

   Koordinátor prevencie monitoroval, koordinoval a metodicky usmerňoval preventívnu protidrogovú výchovu na škole, spolupracoval s vedením školy, výchovným poradcom, triednymi učiteľmi a vychovávateľkami školského klubu detí. Plánovaná činnosť prevenčného tímu bola zameraná predovšetkým na primárnu prevenciu, pomocou ktorej sme chceli predchádzať sociálno-patologickým javom, rizikovým faktorom a situáciám.

   Osobitnú pozornosť sme venovali žiakom zo znevýhodneného sociálneho prostredia. Na zabezpečenie disciplíny v škole boli prijímané také opatrenia, ktoré sú zlučiteľné s ľudskou dôstojnosťou dieťaťa.

   Snahou tímu bola snaha spolupracovať pri vytváraní pozitívnej sociálnej klímy prostredníctvom edukačných programov ako prevencie násilia v škole.

   Prevenciu drogových závislostí sme realizovali ako integrálnu súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu.

   V rámci vypracovaných opatrení na škole sme podporovali a umožňovali rešpektovanie názorov detí a tak predchádzali všetkým formám rasizmu, diskriminácie a intolerancie

   Hneď v septembri sme vyhotovili plán protidrogovej výchovy, v jednotlivých triedach vyhotovili nástenky s protidrogovou tematikou, oboznámili žiakov a rodičov so školským poriadkom 2022/2023, s opatreniami vymedzenými proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v školskom prostredí a Deklaráciou práv dieťaťa a podporovali účasť žiakov na krúžkovej činnosti v škole, CVČ a ZUŠ.

   V rozhlasovom okienku peer aktivistky v príhovore k spolužiakom Biela pastelka poukázali na skutočnosť, že sú medzi nami aj ľudia slabozrakí a nevidiaci a potrebujú pomoc.

   Zapojili sme sa do verejnej zbierky Biela pastelka, kde sa vyzbieralo 161,85 eur.

   Pre Úniu nevidiacich sme pripravili kultúrny program a ním sme vyjadrili, že nám nie sú ľahostajní.

   V septembri sme sa zapojili do projektu UNICEFu Škola priateľská k deťom a začali sme s aktivitami, ktoré bolo treba splniť na získanie titulu Škola priateľská k deťom.

   Žiaci 8. ročníkov s p. učiteľkou PaedDr. Vierou Cahajlovou absolvovali vzdelávaciu aktivitu Duševné zdravie ako súčasť humanitárnej pomoci, žiaci 2. A zas vzdelávaciu aktivitu Ako vyzerá pomoc. Fundraisingovú aktivitu sme splnili vytvorením k narodeninám UNICEFu darcovskú výzvu na darujme.sk a propagovali na webovej stránke školy. V apríli žiaci II. stupňa na škole absolvovali stretnutie s koordinátorom pre školy Filipom Mročom na tému Pomôžte nám pomáhať. Podporili sme aj zbierku Modrý gombík 2023, ktorá bola venovaná téme duševného zdravia na pomoc deťom na Slovensku a v zahraničí. Vyzbierali sme 87,51 eur.

   Ako škola sme uskutočnili aj samostatnú zbierku počas Vianočnej burzy na škole, kde sme vyzbierali sumu 32,-eur.

   Po zaslaní evaluačného formulára bola naša škola zaradená k tým školám, ktoré získali titul Škola priateľská k deťom za rok 2022/2023.

   Aj žiaci na 1. stupni realizovali preventívne protidrogové programy. Pre žiakov to bola beseda o knihe Nenič svoje múdre telo a pre mladšie ročníky Filipove dobrodružstvá.

  V októbri sme spustili schránku dôvery a reláciou v školskom rozhlase sme informovali všetkých žiakov o jej dôležitosti. Podobne cez školský rozhlas sme upozornili aj na Svetový deň duševného zdravia.

   V novembri sme si na veľkej chodbe spoločne zabubnovali a pripomenuli, že detský hlas je dôležitý.../BUBNOVAČKA/

   Vstup „peer aktivistiek“ do tried 1.ročníka bol veľkou udalosťou pre prvákov. Spoločným pohybom a tancom vytvorili príjemnú atmosféru v triedach a radosť z pohybu bola neopísateľná.

   V týždni Boja proti rakovine sme vyučovacích hodinách zdôrazňovali rizikové faktory fajčenia, alkoholu, nesprávnej životosprávy. Upozornili sme aj na Medzinárodný nefajčiarsky deň, kde sme apelovali na schopnosť odolávať tlaku skupiny vzhľadom na konzumáciu tabaku.

   V marci sme sa zapojili sme sa aj do Hodiny deťom, celoročnej verejnej zbierky organizovanej Nadáciou Slovenska. Bolo vyzbieraných 85,65 eur.

   Školský rok sme ukončili rozhlasovým okienkom Drogy a ochrana pred nimi cez prázdniny, kde sme apelovali na:

-správne asertívne správanie,

-odolávania negatívnym vplyvom rovesníckych skupín a ich tlaku,

-právami a povinnosti žiakov,

-sociálny dopad drogovo orientovaných skupín,

-rozvíjanie empatických schopností žiakov,

-efektívne využívanie voľného času,

-výchovu žiakov k toleranciu,

-odmietanie akýchkoľvek prejavov diskriminácie, rasizmu a xenofóbie

   Všetci zamestnanci školy si všímali správanie žiakov a prípadné príznaky užívania drog a ich užívanie okamžite hlásili vedeniu školy

Environmentálna výchova

   Cieľom environmentálnej výchovy žiakov na našej škole v šk. roku 2022/23 bolo formovať a rozvíjať také osobnostné kvality u žiakov, ktoré im umožnia chrániť a zlepšovať životné prostredie, chápať vzájomné súvislosti medzi človekom a jeho prostredím, uplatňovať emocionálne pôsobenie na žiakov a vytvárať základ pre racionálne chápanie environmentálnych zákonitostí. Podstatou celého procesu je aj využitie vhodných vyučovacích metód a výchovných možností (školy v prírode, výukové programy, exkurzie, záujmové útvary, školské výlety, súťaže a pod.) na zavedenie ekologických princípov do ich života.

   Na I. stupni sa požiadavky EnV premietajú do učebných osnov predmetov: slov. jazyk, prvouka, prírodoveda, vlastiveda, pracovné vyučovanie. Na II. stupni ZŠ sa rozširovalo analytické poznávanie prírodnej skutočnosti, ktoré bolo zahrnuté vo vyuč. blokoch. Environmentálnej výchove sme sa venovali prostredníctvom výučby predmetov: biológia, geografia, fyzika, chémia, obč. výchova, etická výchova, Cesta za poznaním, ale aj slovenský jazyk a cudzie jazyky. Učitelia poukazovali na ekologické problémy, vytvárali úlohy pre žiakov tak, aby ich nútili zamyslieť sa nad potrebou ochrany prírody aj ŽP, hľadanie riešení na likvidáciu odpadov i nového využitia starých materiálov.

   Okrem klasických foriem vzdelávania sa EnV zabezpečovala formou olympiád, súťaží, exkurzií, vychádzok, účelových cvičení v prírode, školských výletov, separácie odpadu v priestoroch školy, záujmovej činnosti. Na škole pracovali - Ekohliadky (Mgr. Haidariová), zostavené zo žiakov 8. a 9. ročníka.

- projekt Skutočne zdravá škola (Mgr. Ndreca)

VYČISŤME SI SVOJ SVET - pod týmto názvom prebiehalo upratovanie a úprava okolia školy, starostlivosť o zeleň. Každá trieda si "adoptovala" svoj kúsok zeme pri škole, o ktorý sa počas celého roka starala. (všetci učitelia)

EKOHLIADKY- znova sme vytvorili Ekohliadky zo žiakov 8. a 9. ročníka. Vedúcim Ekohliadok bola zvolená Katarína Babejová z 9.a. Každý mesiac bolo naplánované jedno zasadnutie, kde sa hodnotila činnosť i ekolog. aktivity žiakov školy, hľadali riešenia na zistené nedostatky, pomáhali mladším žiakom pri ekolog. aktivitách (Mgr. Haidariová)

SEPARÁCIA ODPADOV - V každej triede sa používali separačné koše, na každej chodbe sme rozmiestnili veľké separačné nádoby, separačné koše sa používajú aj mimo budovy v areály školy. Ekohliadky učili separovať mladších žiakov - 1.ročník - prostredníctvom videí, prezentácií a tvorivých - súťažných úloh v separácii. Na veľkej chodbe bol umiestnený pútač, ktorý mal žiakov iniciovať k triedeniu odpadu a zároveň ich poučiť o správnom využívaní zberných nádob a zmysle recyklácie, pre nižšie ročníky na rovnaký účel slúžili nástenné noviny (Ekohliadky, koordinátor Env, p. asistentka Galbová, triedni učitelia)

STREDOEURÓPSKY DEŇ STROMOV - októbrové aktivity zamerané na spoznávanie druhov a významu stromov na našej planéte a ochranu stromov, zber papiera, výrobky z papiera, oprava učebných pomôcok (atlasov, máp ), súťažné aktivity mali vyvrcholiť v rámci medzipredmetových vzťahov vytvorením panelu žiackych prác s touto tematikou (básne o stromoch-SJL, obrázky - VYV, čitateľská gramotnosť, info o lesoch, stromoch, ich ochrana - (Mgr. Haidariová, Mgr. Motyľová)

ENERGETICKÝ AUDIT ŠKOLY - Ekohliadky každý deň sondovali ako efektívne sa nakladá s elektrickou energiou, teplom, vodou a kontrola separácie odpadu. Na konci týždňa pomocou odpisu použitých energií vyhodnotili, koľko sa toho na škole spotrebovalo za týždeň, aká bola spotreba v tomto týždni po prepočte na jeden deň a na základe týchto zistení, hľadali skutočnosti, ktoré daný stav zapríčinili a tým upozorňovali na plytvanie s elektrickou energiou, teplom, vodou. Aktivita sa pod vedením koordinátora Env prevádzala až do konca školského roka (november - apríl )

GEOGRAFICKÁ OLYMPIÁDA - Koncom novembra sa uskutočnilo online školské kolo Geografickej olympiády pre žiakov druhého stupňa. Zúčastnilo sa ho 52 žiakov. Víťazi postúpili do ďalších kôl. Žiaci vypracovávali 2 testy: monotematický a praktický (Mgr. Haidariová, PaedDr. Cahajlová)

MOTIVAČNÉ TABUĽKY - V apríli obnova motivačných tabuliek rozmiestnených po celej škole ku každému druhu energie, aby to žiakov nabádalo k šetreniu ( koordinátor Env, Ekohliadky 8.a)

SVETOVÝ DEŇ VODY- Ani kvapka nazmar - príprava nástenných panelov členmi ekohliadky , aktivity na ochranu vody - 9.a, žiaci 4.ročníka písali príbehy o vode, ktoré boli prezentované pred ostatnými žiakmi školy prostredníctvom školského rozhlasu.

DEŇ ZEME - poučno - zábavné dopoludnie pre žiakov školy, žiaci plnia env. aktivity na rôznych stanovištiach, celoškolská akcia ( kult. program „Kam kráčaš naša Zem“, módna prehliadka - ako vyvrcholenie aktivity „ Využitie druhotných odpadov“, čistenie ŽP v okolí školy i v meste (dobrovoľníctvo), pod vedením Ing. Eriky Pavelčákovej vytvorili plagát ku Dňu Zeme využívajúc pohľadnice, ktoré nakreslili žiaci 2. stupňa.

PRE LEPŠIU BUDÚCNOSŤ ZEME - žiaci 5.a sa zapojili do projektu pod vedením PaedDr. Cahajlovej.

ODPAD AKO UMENIE. Francúzsko-obchodná komora v spolupráci s Ministerstvom školstva SR v apríli tohto roka vyhlásila projekt s názvom "Odpad ako umenie", ktorého cieľom bolo podporiť edukáciu žiakov ohľadom ochrany životného prostredia. V rámci projektu mali žiaci za úlohu vytvoriť ,,umelecké dielo“ z odpadu na tému Olympijské hry Paríž 2024. Zapojili sme sa do projektu vytvorením dvoch kompozícií na ceremoniál otvorenia olympijských hier /Otvorenie hier - zapaľovanie olympijského ohňa, vytvorenie olympijských kruhov na otvárací ceremoniál - a vytvorením šport. oblečenia pre olympionikov. 5. júna porota prisúdila umeleckému nadaniu našich žiakov nádherné 2. v rámci celého Slovenska.

   Poznávanie Slovenska - školské exkurzie a oddychové pobyty v rôznych kútoch Slovenska v júni.

   Počas celého šk. roka prebiehal zber papiera, bateriek, viečok SABI a úprava okolia školského areálu. Papier žiaci odovzdávali priamo na zbernom dvore.

ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

   V súlade s Európskym politickým rámcom Zdravie 2020 sme na škole aj v tomto šk. roku venovali pozornosť výchove k zdraviu a zdravému životnému štýlu, aktívne zapájali žiakov do aktivít a programov, ktoré podporujú výchovu ku zdraviu a zdravý životný štýl.

   Realizovali sme aktivity a programy na podporu telesného a duševného zdravia, zapájali žiakov do pohybových aktivít, venovali zvýšenú pozornosť prevencii užívania alkoholu a tabaku a odvykaniu od nich, informovali žiakov o škodlivých a vedľajších účinkoch nelegálnych a dopingových látok.

   Žiaci (primerane veku) boli zapojení do výchovno-vzdelávacích programov o dospievaní. Zúčastnili sa prednášok o poruchách príjmu potravy, o pohlavných ochoreniach, o škodlivosti fajčenia.

   V tomto šk. roku sme v rámci podpory zdravého životného štýlu realizovali so žiakmi tieto aktivity:

1. Škodlivosť fajčenia - prednáška pre žiakov 7. ročníka v spolupráci s RÚVZ vo Svidníku - 21.11.2022 (prednášku viedla Mgr. Podaná)

2. Poruchy príjmu potravy, zdravý životný štýl - prednáška pre žiakov 8. ročníka v spolupráci s RÚVZ vo Svidníku - 27.3.2023 (prednášku viedla Mgr. Podaná)

3. Pohlavné ochorenia - prednáška pre dievčatá - žiačky 9. ročníka v spolupráci s RÚVZ vo Svidníku - 25.5.2023 (prednášku viedla Mgr. Podaná)

4. Pohlavné ochorenia - prednáška pre chlapcov - žiakov 9. ročníka v spolupráci s RÚVZ vo Svidníku - 25.5.2023 (prednášku viedla Mgr. Podaná)

5. „Dospievam, alebo život plný zmien“ - prednáška o dospievaní pre dievčatá - žiačky 7. ročníka v spolupráci so spoločnosťou MP Education - 30.5.2023 (Ing. Šutá - vyslaná lektorka programu)

ČINNOŤ ŠKOLSKÉHO KLUBU DETÍ

   V školskom roku 2022/2023 navštevovalo ŠKD 119 detí. Zastúpené boli 1 - 4. ročníky. Činnosť prebiehala v piatich oddeleniach. Výchovnej činnosti v ŠKD sa venovali - p. vych. Mgr. Mihaľová Tatiana, p. vych. Husárová Blanka, p. vych. Mgr. Andrušková Martina, p. vych. Bc. Gocová Mária a Mgr. Frigová Leona. Pre dlhodobú PN Mgr. Andruškovej M. bolo v III. odd. zabezpečené zastupovanie.

   Činnosť ŠKD bola organizovaná podľa vyhlášky MŠ SR č.306/2009 Z. z v znení neskorších predpisov a podľa Výchovného programu. V dvojtýždňových intervaloch sa vystriedali všetky tematické oblasti výchovy, počas ktorých sa plnili stanovené úlohy pre daný školský rok.

Tematické oblasti výchovy

   Vzdelávacia oblasť v sebe zahŕňala prípravu na vyučovanie. Úlohou vzdelávacej oblasti bolo viesť deti k písaniu domácich úloh samostatne, rozvíjať poznatky získané v škole, poznať riešenie tajničiek, hádaniek, rébusov, poznať a pracovať s peniazmi.

   Spoločensko-vedná oblasť napomáhala deťom lepšie sa zorientovať v skupine, poznať rôzne sviatky, zvyky a tradície regiónu.

   Prírodovedno-environmentálna oblasť učila deti poznať základné princípy ochrany životného prostredia, poznávať prírodu a chrániť ju .

   Esteticko - výchovná oblasť pomáhala deťom formovať vkus, rozvíjať predstavivosť a svoj talent. Denne boli zaraďované odpočinkové, rekreačné a relaxačné činnosti, vrátene pobytu vonku.

   Pracovno-technická oblasť sa sústreďovala na to, aby deti vedeli pracovať s rôznymi druhmi materiálu, rozvíjať svoje manuálne zručnosti, dodržiavať bezpečnosť pri práci.

   Rekreačná činnosť u detí rozvíjala športový talent, zmysel pre kolektív, viedla deti k pravidelnému pohybu, cvičeniu a relaxácii. V rámci tejto činnosti deti hrali rôzne pohybové hry s využitím športového náčinia, ktoré má k dispozícií školský klub. Využívali sme prevažne telocvičňu, multifunkčné ihrisko a areál školy. Zabezpečený bol čo najdlhší pobyt vonku.

   V rámci oddychovej a relaxačnej činnosti sme sa snažili odstrániť únavu z vyučovania prostredníctvom rôznych zábavných, stolových, tematických hier, relaxácií pri rozprávkach a pod.

Plnenie stálych úloh ŠKD :

1. Vo výchovno-vzdelávacej činnosti sa rešpektovali individuálne záujmy, princíp dobrovoľnosti a práva dieťaťa.

2. Upevňovali sme a prehlbovali poznatky získané v škole a ich praktické využívanie, pravidelnosť a dôslednosť pri príprave na vyučovanie.

3. Rozvíjaná bola u detí finančnú gramotnosť formou rôznych hier, aktivít (Ako sa kedysi platilo, výmenný tovar, spoznávanie peňazí, čo si kúpim, deľba práce, supermarket a iné).

4. Vo výchovno-vzdelávacej činnosti sme sa rôznymi metódami a formami snažili kompenzovať zaťaženie detí z vyučovania.

5. Počas dňa bol zabezpečený čo najdlhší pobyt vonku, ktorý slúžil na odstránenie únavy z vyučovania.

6. Formou didaktických hier, súťaží sa upevňovali vedomosti získané na vyučovaní.

   Súhrnný prehľad niektorých aktivít v oddeleniach a spoločných podujatí v ŠKD :

/Publikované na stránke školy a na FB stránke./

-Septembrová uvítanka - vzájomné spoznávanie sa detí v ŠKD - spoločné predstavenia sa, privítanie prváčikov v ŠKD, - pravidlá a zásady v ŠKD, poučenie o bezpečnosti v ŠKD, hry na veľkej chodbe. /Z.: vych. Mgr. Mihaľová, Bc. Gocová, Husárová/

-78. výročie KDO - Zapálením sviečky pri soche armádneho generála Ludvíka Svobodu sme si uctili „Deň hrdinov KDO.“/Z.: vychovávateľky/

-Zdravie zo záhrady - deň plný vitamínov. /Z.: vych. Mgr. Mihaľová/

-Ovocníčkovia - Svetový deň jablka - ochutnávka ovocia a zeleniny v školskej jedálni     /Z.: vych. Mgr. Frigová, Mgr. Andrušková/

-Čiastočné zatmenie slnka /25.10.22/ - pozorovali sme najvýznamnejší astronomický úkaz     /Z.: vych. Bc. Gocová/2022/.

- Jesenný les ukrytý v aktivitách - dôležitosť ochrany lesov, vlastné plagáty /Z.: vych. Mgr. Andrušková/

- „Pamiatka zosnulých“ - návšteva mestského cintorína pri Dome smútku - viesť žiakov k úctivému správaniu sa na cintorínoch. /Z.: vychovávateľky/

- Predvianočné trhy v našom meste - návšteva trhov spojená s poznávaním ľudových remesiel a tradícií. /Z.: vychovávateľky/

- Čiastočné zatmenie slnka /25.10.22/ - pozorovali sme najvýznamnejší astronomický úkaz               /Z.: vych. Bc. Gocová/

- Pohybom k zdraviu - športové aktivity - spoločné súťaživé popoludnie ŠKD v telocvični                           /Z.: vych. Mgr. Frigová/

- Mikuláš v ŠKD - zábavné Mikulášske popoludnie. /Z.: vychovávateľky/

- Vianočné tvorivé dielne v ŠKD - výroba vianočných ozdôb a pozdravov.                             /Z.: vych. Husárová/

- Vianočné čítanie v ŠKD - príbeh Vianočná nádielka - Riadeným rozhovorom sme si pripomenuli starodávne zvyky a tradície najkrajších sviatkov pani Zimy a ich moderné obmeny a odlišné zvyklosti slávenia. /Z.: vychovávateľky/

-Predvianočné sviatočné posedenia za vianočným stolom v jednotlivých oddeleniach s prekvapením - rozdávanie vianočných darčekov /Z.: vychovávateľky/

-Činnosť a relax v ŠKD fotoobjektívom - hodnotenie činnosti v jednotlivých oddeleniach za I. polrok /Z.: vychovávateľky/

- Vtáčiky v zime - starostlivosť o vtáčiky v zime. /Z.: vych. Husárová/

-Zdravý životný štýl - Ako sa chrániť v zime pre chorobami - posedenie pri bylinkovom čaji. /Z.: vych. Mgr. Frigová/

- Eskimácka naháňačka - šantenie detí na snehu. /Z.: vych. Bc. Gocová/

-Valentínske srdiečka -tvorivé dielne v jednotlivých oddeleniach. /Z.: vychovávateľky/

- Zábavné experimentovanie a pokusy v ŠKD - zaujímavé experimentovanie v I. oddelení /Z.: vych. Mgr. Mihaľová/

- Kniha moja kamarátka - spoločná aktivita pri príležitosti Mesiaca knihy - „Čítajme si navzájom.“/Z.: vych. Bc. Gocová/

- Svetový deň vody v ŠKD - veselé aktivity smerované k podpore informovanosti detí o nenahraditeľnom význame vody. /Z.: vych. Husárová/

- Veľká noc prichádza.....- tvorivá dielnička šikovných ručičiek v jednotlivých oddeleniach ŠKD. /Z.: vychovávateľky/

- Veľkonočné povedačky- symboly Veľkej noci v IV. odd. /Z.: vych. Bc. Gocová/

- Návšteva výstavy Veľkonočných kraslíc v SNM - Múzeu ukrajinskej kultúry. /Z.: vych. Bc. Gocová/

- Príroda sa prebúdza... - vychádzky do prírody, pozorovanie zmien v prírode. /Z.: vychovávateľky/

-Deň ZEME - týždenné aktivity v ŠKD:

- rozprávali sme sa, ako sa máme k Zemi správať, sadili sme jarnú cibuľku, čistili sme skalky, tvorili sme prírodné umelecké rámy, svoju predstavu o krásach Zeme sme zhmotnili kresbou na chodník. /Z.: vych. Mgr. Frigová a vychovávateľky /

- Deň Slnka v ŠKD - zábavné slniečkové aktivity - zhotovenie slniečka za každé oddelenie. /Z.: vych. Husárová a vychovávateľky/

- Deň rodiny u Klubkáčikov - spoločné rekreačné popoludnie všetkých odd. Aktivity- básničky pre mamky k sviatku, zábavné úlohy, hlavolamy, vyfarbovanie obrázkov. /Z.: vychovávateľky/

- „Jarná cibuľka je plná zdravia!“ - zdravý olovrant v školskom altánku.           /Z.: vychovávateľky/

- Oslava sviatku MDD v jednotlivých odd. a Prekvapenie k MDD - návšteva Prima Banky a prevzatie darčekov k sviatku detí. /Z.: vychovávateľky/

- Letné tvorenie v odd. a pozdravy k sviatku Dňu otcov. /Z.: vychovávateľky/

- Výstava obrazov výtvarníka Mariána Kopku - Návšteva výstavy v POS.           /Z.: vych. Bc. Gocová/

- Bludiskom k pokladu - deň plný hier a zábavy - rozlúčková spoločná aktivita deti. /Z.: vych. Husárová a Mgr. Mihaľová/

- Pohybom k zdraviu - ukončenie športových aktivít v telocvični s koordinátorom Bc. Hvozdom S.

- Usmievavé slniečko - záverečné hodnotenie šk. roku 2022/2023 - odovzdanie pochvalných diplomov a sladkostí. /Z.: vychovávateľky/

Záver

   Výchovná činnosť školského klubu detí prebiehala vo voľnom čase detí a snahou nás bolo urobiť ju zábavnou, zaujímavou s prihliadnutím na záujmy a vekové zloženie detí. Dôraz sme kládli na vytváranie priateľskej atmosféry, využívali sme rôzne hry nielen na zábavu, ale aj na poučenie. Aj naďalej chceme pokračovať v plnení úloh z Výchovného programu, tvorbe tematických týždňov a príprave zaujímavých aktivít, aby sme tým mohli spríjemňovať deťom pobyt v ŠKD.

Činnosť školskej knižnice

   O činnosť ŠK sa stará jeden poverený pedagóg školy - Mgr. Tatiana Bóriková.

   Knižničný fond tvorí literatúra pre deti a mládež (náučná i beletria), odborná a metodická literatúra pre učiteľov, z ktorej je potrebné značnú časť titulov vyradiť. Po prírastkoch získaných darom z prostriedkov ZRPŠ alebo bezplatným darovaním učiteľmi a žiakmi školy, má naša školská knižnica k 16. 6. 2023 už 3301 kusov kníh pre žiakov školy a 626 kusov kníh pre pedagógov, spolu je ich 3927 ks. Ide prevažne o dary učiteľov a žiakov školy, veľkú časť kníh sme však zakúpili prostredníctvom projektov. Tento rok nepribudli do šk. knižnice žiadne nové tituly. Naši žiaci si najčastejšie požičiavali encyklopédie, diela populárno-náučnej literatúry a najmä beletriu pre deti a mládež. Napriek pomerne bohatšej zbierke je ponuka stále nedostačujúca. Chýbajú knihy mimočítankovej literatúry a slabo je zastúpená poézia. Je potrebné doplniť tituly staršej slovenskej literatúry pre deti a mládež, ale aj diela súčasných slovenských i svetových autorov. Pozitívom sú výukové CD a DVD pre výuku náboženstva. Vyučujúci využívajú knižnicu na kolektívne vypožičiavanie kníh, s ktorými pracujú na hodinách čítania a literárnej výchovy. Knihy z knižnice slúžia tiež vyučujúcim ako pomôcky na hodinách literárnej výchovy, dejepisu, geografie či výtvarnej výchovy. Knižnica bola prístupná žiakom v pondelok a v stredu v čase 6. a 7. vyuč. hodiny, ak to však bolo potrebné, knihy sa zapožičiavali a vracali aj v inom čase. Knižnica slúži aj na príležitostné vyučovanie niektorých predmetov. Stretávajú sa tu učitelia na zasadnutiach svojich predmetových komisií, pravidelne tu zasadá Rada školy, konajú sa tu porady, realizujú sa tu pracovné stretnutia nepedagogických pracovníkov s vedením školy, konajú sa tu stretnutia detí s detskou psychologičkou, realizovali sa tu i nácviky programu do rôznych kultúrnych podujatí. Uskutočňovali sa tu doučovania detí. V knižnici sa konajú i rôzne školské a mimoškolské aktivity: súťaže, kvízy, besedy, výstavky, náučno-zábavné podujatia, aktivity či výstavy. Tu sa uskutočňuje aj zápis do prvého ročníka aj komisionálne skúšky žiakov. Svojím technickým vybavením (interaktívna tabuľa, televízor, videoprehrávač) knižnica slúži aj na organizovanie rôznych školení pre pedagogických zamestnancov školy. Našim cieľom je aj naďalej, aby sa žiaci naučili využívať knižnicu pri vyhľadávaní informácií akéhokoľvek druhu, upevňovali si čitateľskú gramotnosť a predovšetkým, aby nadobudli kladný vzťah ku knihám a rozvíjali si radosť z čítania.

Podujatia, ktoré sa uskutočnili v školskej knižnici v šk. roku 2022/23:

   Naďalej sa realizovali dva dlhodobé projekty pre žiakov a zamestnancov školy: - Daruj knihu svojej škole, - Staň sa členom školskej knižnice.

Ďalšie aktivity a podujatia:

- Medzinárodný deň školských knižníc - Mgr. T. Bóriková

- Šaliansky Maťko - školské kolo súťaže v prednese povestí , vyučujúci SJL a I. stupeň

- Piesne našich babičiek - školská spevácka súťaž - p. asist. G. Pasnišinová a Mgr. V. Pasnišin

- Hviezdoslavov Kubín - školské kolo - vyučujúci SJL a I. stupňa

- Rozprávkové dobrodružstvá... - zábavné podujatie pre deti ŠKD - pripravili vychovávateľky ŠKD

- Slávnostná pasovačka prvákov - Mgr. S. Petríková, Mgr. L. Drotár, Mgr. V. Pasnišin

- Marec - Mesiac knihy - Čítajme si - Mgr. T. Bóriková, vychovávateľky ŠKD

- Beseda so spisovateľkou M. Staviarskou - Mgr. T. Bóriková

- Depistáž čítacích schopností - CPPPaP Svidník

- Aktivity na Deň otvorených dverí - pedagogickí zamestnanci školy

- Slávnostný zápis prvákov

- Slávik Slovenska - školské kolo - G. Pasnišinová, Mgr. Vladimír Pasnišin

- Beseda so zástupcom náčelníka Mestskej polície M. Mikitom - Mgr. Vladimír Pasnišin

Úlohy a ciele našej školskej knižnice pre budúce obdobie:

- poskytovať žiakom i pedagógom potrebné informácie

- zvyšovať záujem žiakov o literatúru

- zdokonaliť čitateľské zručnosti žiakov

- podporiť rozvoj čitateľskej gramotnosti

- viesť žiakov k efektívnemu využívaniu voľného času

- rozširovať knižničný fond o nové prírastky formou kúpy alebo darovania.

Školský parlament

   Na ZŠ už dlhodobo pracuje školský parlament. Zastupuje všetkých žiakov základnej školy, vyjadruje sa k podstatným otázkam, návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania. Zastupuje žiakov vo vzťahu k riaditeľke školy a vedeniu školy. Predkladá im svoje stanoviská a návrhy týkajúce sa vzdelávania a mimoškolskej činnosti žiakov.

 

1. Činnosť žiackej školskej rady a parlamentu

   V tomto školskom roku podľa pokynov pre prácu v školskom parlamente na škole pracuje rada v zložení 7 žiakov a parlament 20 žiakov. Žiacka rada a parlament sa stretávajú raz za mesiac , žiacka rada 2x do mesiaca. Žiacka rada sa zúčastnila online vzdelávania a výmeny skúseností medzi žiackymi radami v Prešovskom a Košickom kraji.

   Vo vestibule školy na svojej nástenke informuje žiakov o všetkých podujatiach a úlohách, ktoré pripravuje.

2. V priebehu školského roka sme realizovali výzvy pre žiakov do súťaže o:

„STOP NÁSILIU“- slávnostné prijatie zmluvy v boji proti šikanovaniu za prítomnosti triednych učiteľov a zástupcov žiakov.

Najlepší triedny kolektív - O PUTOVNÝ POHÁR RIADITEĽKY ŠKOLY

Naj žiak - POHÁR RIADITEĽKY ŠKOLY

3. Realizovali sme podujatia, ktoré sme si vytýčili v pláne práce pre školský rok 2022/2023.

   Global Money Wek 2022, zapojili sme sa do medzinárodnej kampane v termíne od 20.03.2023 do 26.03.2023, zapojili sme sa do Edukačného projektu - pre lepšiu budúcnosť, pasovanie prvákov, navštívili sme pri príležitosti Dňa učiteľov našich pedagógov, ktorí sú na dôchodku a taktiež sme pozdravili súčasných pedagógov. Potešili sme ich vlastnoručne vyrobenými darčekmi. Podieľali sme sa na príprave podujatí- Mikuláš, karneval, MDD, vianočná burza a vianočná besiedka. Svoje sily sme si merali už tradične na našej Športovej olympiáde. Tešili sme sa všetkým športovým podujatiam . V literárnej oblasti sme rozvíjali svoje umelecké kompetencie a rozvíjali čitateľské zručnosti v školskej knižnici. Na prvom stupni prvýkrát pod záštitou triednych učiteľov sa realizovala burza kníh. Každá trieda mala pod patronátom podujatie, ktoré zastrešovali spolu so svojim triednym učiteľom.

   V priebehu školského roka sme sa zapájali do mnohých podujatí. Pri všetkých aktivitách nám pomáhali naši pedagógovia, veľmi pekne Vám ďakujeme.

4. Zapojená som do projektu KlCk-UP pre žiacke rady.

Spracovala: PaedDr. Viera Cahajlová

 

Názov záujmového útvaru

Počet detí

Počet skupín

Vedúci

Sniečko

13

 

Mgr. Nataša Jackaninová

Slovenčina v malíčku

18

 

Mgr. Tatiana Bóriková

English is fun

26

 

Mgr. Ladislav Jasik

Hravé písmenká

12

 

Mgr. Ľudmila Berežňáková

Online English

17

 

Ing. Erika Pavelčáková

Dám to!

16

 

Mgr. Monika Kopčová

Pytagoras

17

 

RNDr. Božena Švecová

English World 3.-4. roč.

12

 

Mgr. Kvetoslava Prokopová

Slovenčina v kocke

13

 

Mgr. Štefánia Motyľová

Varíme s chuťou

12

 

Mgr. Stanislava Petríková

Tvorivá dielňa

12

 

Mgr. Ľubica Markovičová

Malý športovec

14

 

Mgr. Róbert Franko

Volejbalová predprípravka 4. roč.

12

 

Mgr. Gabriela Haľková

Volejbal mladšie žiačky 6.-7. roč.

12

 

Mgr. Gabriela Haľková

Volejbal prípravka 5.roč,.

12

 

Mgr. Gabriela Haľková

Volejbal st. žiačky 8.-9. roč.

12

 

Mgr. Róbert Franko

Mgr. Róbert Franko

12

 

Mgr. Michal Klimik

Šikovné ruky

14

 

Mgr. Ivana Kačmárová

§ 2. ods. 5 c

Spolupráca školy s rodičmi

   Spolupráca s rodičmi na škole je na dobrej úrovni. Veľmi dobrá je spolupráca rodičov, ktorí majú žiakov v športových triedach. Títo sa aktívne podieľajú na zabezpečovaní dlhodobej súťaže vo volejbale ale aj futbale cez športové kluby. Pochvalu si zaslúži predseda rodičovskej rady Mgr. Jana Ducárová a členovia výboru, ktorí aktívne spoluorganizujú so školou rôzne mimoškolské podujatia a podujatia pre rodičov, detí a pedagógov.

Záver

Vypracovala : PaedDr. Helena Lacová

Vo Svidníku, 6. júla 2023

Správa prerokovaná v pedagogickej rade dňa : 28.9.2023 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Alexandra Pavloviča
    Ul. Komenského 307/22, 089 01 Svidník
  • škola: 054 7881156

    ŠJ: 054/7881157

Fotogaléria